Pasif agresif davranış nasıl kontrol edilir?

:...

 

Pasif agresif insanlar ihtiyaçlarının olduğu yahut istedikleri şeyleri almak için çıkarcı bir tavırda bulunurlar. Çoğunlukla suçu ve cezayı başka insanlara yüklemeye çalışırlar. Daha sakin ve mutlu bir hayat için arkadaşlarınız ve aile bireylerinizdeki pasif agresif davranışları kontrol altına almaya çalışın.

Öneriler

:

Pasif agresif davranışı ve tetikleyicilerini belirleyin. Pasif agresif davranışın sebebi bilhassa öfkedir.

Mümkün olduğu kadar pasif agresif davranışı başlamadan durdurun. Öfke seviyesini düşürecek bir şeyler yapın, örneklendirirsek zor veya bitmemiş bir işe yardım edin.

Sakin olun. Karşınızdakinin davranışı bireysel veyahut sizin değerinize göre değil, bu onun istediğini almasını sağlayan çıkarcı yolu.

Pasif agresif arkadaşınıza sizinle özel yerde sohbet etmesini teklif edin.

Kendinizi kullanılmaktan koruyun. Arkadaşınıza hisleriniz hakkında konuşmak istediğinizi ve ondan da bunu beklediğinizi söyleyin. Eğer sizi rahatsız etmeye başlarsa uzaklaşın ve sonrasında tekrar deneyin. Bir yetişkin sohbetinde hakkınızı savunmanıza gerek yok.

Negatif davranışı direkt belirtin. Mesela, “ Tabakları çarptığını duyuyorum. İyi misin? Tabaklar temiz olmadı diye mi sinirlisin? “ Bu, kişiyi pozitif dönüte teşvik edebilir ve gerginliği düşürebilir.

 
 
 

Bilginizi arttırmak için bir sonraki konumuz olan Domates suyu nasıl saklanır? adlı yazıyı okuyabilirsiniz.

 
 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmadı.

 

Bu konu hakkında siz ne düşünüyorsunuz?