İş yerinde egzersiz nasıl yapılır?

Zamanın büyük bir parçasını oturmak suretiyle bilgisayar başında geçiren insanlar için oturdukları yerden de türlü egzersizler yapmal...

 

Son günlerde çalışan kimsenin en fazla şikayetçi olduğu hal zamanın yetmemesidir. Zamansızlıktan sosyal hayat ihmal edilmekte; aile hayatı kısıtlı bir biçimde yaşanmaktadır. İş hayatından ötürü çoğu şeyden fedakarlık edilebilmektedir; lakin insanların sağlığı için hiçbir şey bahane gösterilemez. Bu hal sebebiyle spor salonlarına gidilemeyebilir, saatler süren açık hava yürüyüşleri yapılamayabilir; ama sağlıklı yaşam için türlü egzersizleri iş yerine taşımak mümkündür.

Zamanın büyük bir parçasını oturmak suretiyle bilgisayar başında geçiren insanlar için oturdukları yerden de türlü egzersizler yapmaları birkaç kolay hareketle mümkündür. Bunu yapmak için rahat ve vücudumuzun şeklini hafifçe alabilen bir ofis koltuğu yeterli olabilecektir. Dirsekliği olmayan koltuklar daha rahat hareket etmeyi sağlamaktadır. Dirseksiz ve tekerlekli bir ofis koltuğu üstünde kollar yana doğru açılarak yukarıda, önde ve ensede birleştirme hareketleri yapılabilmektedir. Koltukta omurga dik pozisyonda oturur iken boyun çevirme hareketleri yapılabilmektedir.

Önü kapalı bir masaya sahipseniz bacakları öne doğru olabildiği miktardai olabildiği ölçüde uzatarak rahat bir ayakkabıyla ayak parmaklarınızı oynatıp vücudunuzun kan dolaşımına büyük katkıda bulunabilirsiniz. Dik oturup derin diyafram nefesleri alarak iç organlararınızın doğal yenilenme sürecine katkı sağlayabilirsiniz. Ofiste arada bir ayağa kalkarak kolları dümdüz yukarı doğru uzatıp ayak parmak uçlarında durarak çoğu kasınızı çalıştırabilirsiniz. Ayakta veya oturmak suretiyle kolayca belinizi sağa ve sola doğru çevirebilir; bel fıtığı olma ihtimalini en aza indirebilirsiniz.

 

Bütün bu egzersizlerle beraber çokça su içmeyi ihmal etmeyiniz.

 
 
 

Bilginizi arttırmak için bir sonraki makalemiz olan Egzersiz için motivasyon yöntemleri adlı yazıyı inceleyebilirsiniz.

 
 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmadı.

 

Bu konu hakkında siz ne düşünüyorsunuz?