Davet yemeği önerileri

Misafir ağırlamak yalnızca yiyeceğini paylaşmak değildir. Duyguları paylaşmaktır benzer zamanda, üzüntüleri, sevinçleri paylaşmaktır....

 

Hayatın yoğunluğu ve koşturması en fazla insanlar arasındaki iletişimi etkiledi. Dostlar arasındaki eski samimiyet ve paylaşımlar pek kalmadı ne yazık ki. Yeni dünya insanları gittikçe bireyselleştiriyor. Şehrin kalabalığında yaşayan yalnızlar topluluğuna dönüştü toplum.

Her şeyden önce misafir ağırlamak yalnızca kadının görevi değildir. Bu nedenle en güzel ortamın sağlanabilmesi kadın ve erkeğin ortak gayretinin sonucu olabilecektir. Beraber harcanan emeğin hazzı da beraber yaşanacaktır.

Menüyü hazırlarken davetlilerin yemek zevkini biliyorsanız işiniz daha kolay olabilecektir ama eğer bilmiyorsanız bazı ihtimalleri göz önünde bulundurmalısınız. Örneklendirirsek davetliler arasında vegan-vejeteryan birileri olabilir. 

Masanızı çok abartılı olmayacak halde süslemeniz size artı puan kazandıracaktır. Masayı süslerken misafirlerin cinsiyet, yakınlık gibi özelliklerini dikkate almalısınız. Ek olarak masadaki süslemeler görüşü ve iletişimi engellememelidir.

“Ne yemek yapacağım?” diye düşünmeden önce temizliği bitirmeniz yükünüzü hafifletecektir. Temiz ortamda yenilen yemek konuklara temiz ortamda hazırlandığının ipuçlarını verecektir.

Diğer önemli görülen bir nokta ise masa örtüsünün tercihi. Masa örtüsünü tabaklarınızın rengine uygun masa örtüsü seçmeniz gerekmekte.

Çoğu zaman unutulan ve son anda hatırlanan diğer ayrıntı ise peçeteler. Masanın şıklığını arttıracak olan bu küçük ayrıntıyı aklınızdan çıkarmayın. Bütün bu ayrıntıları ayarladıktan sonra ne yemek yapacağınızı düşünebilirsiniz.

 

Masanın şık görünmesi için diğer bir nokta tabakların tercihi. Tabakları seçerken çok yer kaplayan büyük tabaklar çok yer kaplayıp masanın estetiğini bozabilir. Eğer masanız yeteri kadar büyükse büyük tabaklar da seçilebilir. Önemli olan masanın tıkış tıkış olmaması.

Misafir ağırlamak yalnızca yiyeceğini paylaşmak değildir. Duyguları paylaşmaktır benzer zamanda, üzüntüleri, sevinçleri paylaşmaktır.

Bu yoğun koşturmanın içinde dostlarınızla bir araya gelebiliyorsanız, onları mutlu gönderebilmek için bazı hususlara dikkatinizi açmanız gerekir. Peki nedir bu hususlar.

 
 
 

Dilerseniz bir sonraki makalemiz olan Lokum nasıl yapılır? adlı yazıyı okuyabilirsiniz.

 
 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmadı.

 

Bu konu hakkında siz ne düşünüyorsunuz?