Narenciyelerle doğal deterjan nasıl yapılır?

Yüksek asit oranlı ve kötü kokulu temizlik ürünlerini kullanmaktan kurtulmanın tek yolu bu ürünlere alternatif doğal deterjan yapmakt...

 

Yüksek asit oranlı ve kötü kokulu temizlik ürünlerini kullanmaktan kurtulmanın tek yolu bu ürünlere alternatif doğal deterjan yapmaktır. Güçlü yağ ve kir sökücü özelliklerinin yanında zararlı kimyasallar içermedikleri için de tercih nedenidir. Narenciye deterjanı için gereken olan malzemeler

Yarım greyfurtun kabuğu

Yarım portakalın kabuğu

1 adet limonun kabuğu

​Yarım litre su

Yarım litre üzüm veya elma sirkesi

1 litrelik cam kavanoz

Hazırlanışı

Sirke tercihi deterjanın kullanılacağı alana göre olmalıdır. Mutfak temizleyici bir deterjan oluşturulmak isteniyorsa üzüm sirkesi tercih edilir. Sebebi üzüm sirkesinin çok çok güçlü yağ çözücü özelliğe sahip olmasıdır. Parke ve cam temizlemek amaçlı oluşturulan deterjanlar içinde ise daha güzel kokması ile elma sirkesi kullanılmaktadır.

Cam kavanoz içine elma yahut üzüm sirkesi eklenmektedir.

İki hafta nihayetinde kavanozun içerisindeki kabuklar çıkartılır ve limonata renkli bir sıvı karışım elde edilir.

Tüm narenciyelerin iç bölgesindeki meyveler ayrılarak belirtilmiş miktardaki kabukları kullanılmak üzere doğrama tahtası üstüne alınır. 

Kavanozun kapağı kapatılarak serin ve güneş almayan bir alanda iki hafta bekletilir.

Bu karışımın üstüne yarım litre su eklenmek suretiyle narenciyeli doğal deterjan kullanıma kullanıma hazır duruma gelir.

Sirkenin üstüne doğranmış narenciye kabukları eklenir.

 

Narenciye kabukları iri parçalara ayrılacak biçimde doğranır.

Kullanımı

Banyo, mutfak, parke, yağ lekesi bulunan çamaşır ve pervazlar için ideal temizleyicidir.

Deterjan temizlenecek yüzeye direkt sürülür. Sonrasında kuru bir bez yardımıyla ovalama işlemi yapılmaktadır. Birkaç turluk ovalama işlemi sonrası nemli bez yardımı ile temizlenen bölüm silinir. Bezin aşırı ıslak olmamasına özen göstermek gerekmektedir. Aksi durumunda deterjanın etkisi hayli kısa sürer. Uzun bir zaman temizlik için hafif nemli bezle durulamakta yarar vardır.

Bu deterjanı ister kavanoz içinde ister püskürtme aparatlı bir şişe ile kullanmak mümkündür.

Kokusu hayli ferahlatıcıdır. Sade sirke ile yapılmış olan temizliğin sonrasında kalan kokuyu sevmeyenler için alternatif bir doğal deterjan olma özelliği taşır.

 
 
 

Bilginizi arttırmak için bir sonraki makalemiz olan Tuzun nemlenmesi nasıl önlenir? adlı yazıyı okuyabilirsiniz.

 
 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmadı.

 

Bu konu hakkında siz ne düşünüyorsunuz?