Beyaz mobilya nasıl temizlenir?

Mikrofiber bezini beyaz mobilya yüzeyine sürmeden önce muhakkak silkeleyin. Çünkü bu bezler tutma özelliğine sahip olduğundan dolayı ...

 

Mobilyaların güzelliği, sunduğu görselliği dışında bir de herkesi ilgilendiren diğer boyutu vardır ki o da temizleme aşamasıdır. Mobilya temizliği, ederi küçümsenmeyecek değerlere ulaşan yüksek fiyatlı mobilyaların ömürlerinin uzun olması, bu mobilyaların alındığı günkü gibi yeni kalması bakımından gayet önemlidir.

Beyaz mobilyaların temizliği nasıl yapılır?

Mikrofiber bezini beyaz mobilya yüzeyine sürmeden önce muhakkak silkeleyin. Çünkü bu bezler tutma özelliğine sahip olduğundan dolayı herhangi küçük parça yüzünden mobilyanızda çizikler oluşabilir.

Beyaz yüzeyli mobilyaların günlük temizliği, diğer koyu yüzeyli mobilyalarla kıyaslandığı zaman kolaydır. Beyaz mobilyalar, açık renkli olmaları nedeni ile tozu belli etmez, ek olarak üstünde oluşan açık renge sahip lekeleri gizler, parmak izini de yansıtmaz. Ama bunlara karşın narin yüzeyler olduğundan dolayı temizleme safhasında bazı noktalara dikkatli olunması gerekir.

Beyaz mobilyaların günlük temizliğinde deterjana gerek yoktur. Lakin lekeli yüzeylerde hal değişir. Doğal ve kimyevi içermeyen bir temizlik malzemesi olarak sirkeyi kullanabilirsiniz. Üstelik sirke, inatçı olmayan basit lekeleri de çıkarır. Bir leğenin içine ılık su koyup bu suyun içine 4-5 damla elma sirkesi damlatın. Elma sirkesi, diğer sirke çeşitlerine göre daha az koktuğundan tavsiye edilir. Fakat elinizde elma sirkesi yoksa diğer sirkeler de benzer işleve sahiptir. Nemli ve sirkeli bir bezle mobilya yüzeyini sildikten sonra tüy bırakmayan bir bezle beyaz mobilyanızı kurulayın. Kurulanmayan yüzeylerde dalga dalga su lekeleri kalabilir. Bu görüntü temizlik sonrası güzel bir görüntü oluşturmaz.

 

Temizlikte ne kullanırsanız kullanın bezin fazla ıslak olmamasına veya ıslak bezle sildikten sonra pek iyi kurulanmış olmasına özen göstermelisiniz.

Beyaz mobilyaların günlük temizliğinde mikrofiber bezler kullanın. Mikrofiber bezlerin özelliği kuru olarak kullanılmalarıdır. Bu yüzden mikrofiber bezleri ıslatmadan, en direkt kullanmalısınız. Bunun yanında bu bezlerde deterjan kullanımına da gerek yoktur.

Sirkenin dışında bir deterjan kullanmanız gerekiyorsa çamaşır suyu gibi mobilya yüzeyine zarar verecek deterjanlar yerine cam sille temizliğinizi tamamlayabilirsiniz. Cam sili yüzeye püskürttükten sonra bezle tam olarak yaydırmalı ve güzelce kurulamalısınız.

 
 
 

Okumaya devam etmek için bir sonraki makalemiz olan Deri koltuk nasıl boyanır? adlı yazıyı okuyabilirsiniz.

 
 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmadı.

 

Bu konu hakkında siz ne düşünüyorsunuz?