Kırmızı nasıl bir renktir?

Kırmızı rengin pozitif psikolojik etkileri arasında fiziki cesaret, güç, sıcaklık, enerji, temel yaşam, savaş, savunma, heyecan gelir...

 

Doğadaki varlıkların bir rengi yoktur. Renk, objelerden yansıyan ışığın göz tarafından algılandığı göz tarafından oluşturulan görüntüden ibarettir. Günümüzden 200 sene önce Newton yaptığı prizma deneyiyle, prizmadan geçen güneş tayfını kırmızı, macenta, sarı, mavi ve koyu yeşil renklere ayırmıştır. Bu 6 renk bir araya geldiği zaman beyaz ışığı oluşturmaktadır. Kırmızı, yeşil ve mavi ana renkler, bu renklerin belli oranlarda karışımından ise diğer renkler oluşur.

Kırmızı rengin pozitif psikolojik etkileri arasında fiziki cesaret, güç, sıcaklık, enerji, temel yaşam, savaş, savunma, heyecan gelir. Kırmızı uzun dalga boyu olan güçlü renktir. Bu sebeple kolay bir şekilde dikkat çeker. Trafik lambalarının, ikaz ışıklarının kırmızı olması bu nedenledir. Fiziki etkileri güçlü renktir. Kişiyi uyarır, nabzı hızlandırır ve zamanın hızlı daha geçtiği izlenimini vermektedir. Çoğu fastfood restoranında oturma alanları, geçirilen süreyi kısa tutmak için kırmızı içeren tonlarda tasarlanır. Kırmızı benzer zamanda güçlü ve temel içgüdüler üstünde etkili renktir. Savaşma veya kaçma, cinsellik, agresyon ve şiddet gibi içgüdüleri harekete geçirir.

Saydam olmayan tüm cisimler ışık aldıklarında, mavi, kırmızı ve yeşil renk alır. Bazı cisimler ışığı tümüyle emer, bazıları ise belli oranda yansıtır. Göz aracılığıyla algılanan ışık retina kanalıyla beyne iletilir. Mavi, yeşil ve kırmızıya tepki veren göz, diğer renkleri ise bu 3 rengin karışımı olarak algılar.

 
 
 

Okumaya devam etmek için bir sonraki makalemiz olan Türkiye'de balıkçılık nerede yapılabilir? adlı yazıyı inceleyebilirsiniz.

 
 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmadı.

 

Bu konu hakkında siz ne düşünüyorsunuz?