Muhasebe nasıl bir bölümdür?

Muhasebe bölümünü bitirmiş olanlar, yine bankalarda, şirketlerin finans yahut muhasebe departmanlarında, sigorta şirketlerinde, finan...

 

Muhasebe bölümü liselerde de seçilebilen, yalnızca "Muhasebe" adı altında lisans programı olarak Afyon Kocatepe Üniversitesi, Dumlupınar Üniversitesi ve Girne Amerikan Üniversitesi'nde var olan olan bir kısımdır. Bu parça Muhasebe ve Denetim, Muhasebe ve Vergi Uygulamaları, Muhasebe ve Finansal Yönetim gibi başka alanlarla birleştirilerek ek olarak bölgeler oluşturulmuş ve türlü üniversitelerde eğitime başlanmıştır. Peki, muhasebe bölümü nasıl bir kısımdır? İçerisindeki dersler ve mezunların çalışma alanları nelerdir?

Muhasebe bölümünü bitirmiş olanlar, yine bankalarda, şirketlerin finans yahut muhasebe departmanlarında, sigorta şirketlerinde, finansal kurumlarda çalışabilecekleri gibi, serbest muhasebeci olarak çalışmaya başlayıp zaman geçtikçe serbest muhasebeci mali müşavir ve yeminli mali müşavirliğe kadar ilerleyebilirler. Bu konumda olan kişiler bağımsız denetim yapma yetkisine de sahip olurlar.

Muhasebe bölümü öğrencileri bu bölümü seçerken bu parça ve ders içerikleri hakkında bir araştırma yapmalı ve eğer kendilerine uygun parça olduğunu düşünürlerse tercihlerini yapmalılardır. Böyle anlarda, üniversitelerin tercih zamanı danışman görevli servislerinden yararlanarak veya bizzat sektörden insanlarla konuşarak onlardan tavsiyeler alabilir ve tercihlerine yön verebilirler. Öğrenim hayatları boyunca kesinlikle staj yapmalılardır. Bu staj, bankalarda, şirketlerin muhasebe yahut finans departmanlarında veya serbest çalışan bir muhasebecinin yanında yapılabilmektedir.

 

Muhasebe bölümü öğrencilerinin eğitim hayatları boyunca aldıkları dersler başlıca; hukukun temel kavramları, işletmeye giriş, matematik, genel muhasebe, Atatürk ilkeleri ve inkılap tarihi, Türk dili ve edebiyatı, genel ekonomi, borçlar hukuku, pazarlama, finans matematiği, ticaret hukuku, istatistik, maliyet muhasebesi, yönetim muhasebesi, kıymetli evrak takip ve hukuku, şirketler muhasebesi, finansal tablolar analizi, muhasebe standartları, muhasebe denetimi, vergi muhasebesi, ileri muhasebe uygulamaları, muhasebe sistemleri ve organizasyonu, işlemler yönetimi, vergilendirme, iç kontrol ve iç denetim gibi derslerdir. Bunların yanısıra finansal piyasalar ve kurumlar, diş ticaret finansmanı, kamu maliyesi, çevre muhasebesi, temel sigortacılık, e-ticaret, temel bankacılık hizmet ve ürünleri, menkul kıymetler ve diğer sermaye piyasası araçları, sermaye piyasası hukuku, icra ve iflas hukuku, kurumsal raporlama, aracı kurumlar muhasebesi gibi seçmeli derslerle bir alana yönelebilir ve bilgilerini derinleştirebilirler.

 
 
 

Okumaya devam etmek için bir sonraki konumuz olan Otel yöneticiliği nasıl bir bölümdür? adlı yazıyı inceleyebilirsiniz.

 
 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmadı.

 

Bu konu hakkında siz ne düşünüyorsunuz?