Muhasebe ve finans yönetimi nasıl bir bölümdür?

Bu bölümü seçecek olan öğrenciler, öncesinde akademik personelle, danışmanlarla ve bu sektörde çalışan kişiler ile iletişime geçerek ...

 

Muhasebe ve Finans yönetimi, öğrencileri uluslararası standartlarda mali analizler yapma, tabloları bu standartlara münasip hazırlayıp değerlendirebilme ve uygun biçimde raporlama yapabilme konularında yetiştirmeyi amaçlayan bir kısımdır. Muhasebe ve finans alanlarını benzer başlık altında toplayan bu parça türkiyede yeni yeni açılmaya başlamıştır. Muhasebe ve Finans yönetimi kısmının var olan olduğu üniversiteler başlıca; Başkent Üniversitesi, Kadir Has Üniversitesi, Nişantaşı Üniversitesi ve Erciyes Üniversitesi'dir. Peki, bu bölümün içerisinde ne gibi dersler vardır, bu bölümü seçerken dikkatli olunması gerekenler nelerdir ve mezun olanlar nerelerde çalışabilir?

Bu bölümü seçecek olan öğrenciler, öncesinde akademik personelle, danışmanlarla ve bu sektörde çalışan kişiler ile iletişime geçerek bilgi almalı ve buna göre karar vermelilerdir. Muhasebe ve finans dersleri hesaplama ve analiz ağırlıklı olup, kişinin bu konulara ilgi ve yeteneğinin olması şarttır. Bunlara ek olarak öğrenci, finans sektörü ile ilgili güncel gelişmeleri ve ekonomiyi yakından takip ediyor olmalıdır. Öğrenciler bu kısımda okurlarken, yaz dönemlerini staj yaparak değerlendirerek deneyim kazanabilirler. Bu bölüm mezunu olanlar; şirketlerin muhasebe ve finans departmanlarında, bankalarda, sigorta şirketlerinde ve diğer finansal kurumlarda, Maliye Bakanlığı, SPK, Merkez Bankası veyahut Hazine Müsteşarlığı gibi kamu kuruluşlarında çalışabilir veya serbest olarak muhasebecilik yapabilirler.

 

Muhasebe ve Finans yönetimi bölümü, öğrencilerinin sözkonusu iki alan hakkında ayrıntılı bilgi sahibi olmasını amaçlar. O neden ile, ders planı hayli geniş bir yelpazeye sahiptir. Bu kısımda, öğrenciler ilk yıl üniversite ve fakülte hakkında genel dersler alırlar. Bu dersler, Türk dili ve edebiyatı, Atatürk ilkeleri ve inkılap tarihi, iktisada giriş, hukukun temelleri, işletme yönetimine giriş, araştırma yöntemleri, sözlü ve yazılı iletişim becerileri, mesleki yabancı dil, bilgi ve iletişim teknolojileri gibi derslerdir. Bu seneden sonra öğrenciler kısım derslerini almaya başlarlar. Parça dersleri arasında; finansal piyasalar ve kurumlar, mikro ve makro iktisat, ticaret hukuku, istatistik, finansal muhasebe, maliyet muhasebesi, finansal yönetim, işletme finansmanı, borçlar hukuku, kıymetli evrak hukuku, Türkiye ekonomisi, banka muhasebesi, vergi hukuku, sermaye piyasaları hukuku, iş ve sosyal güvenlik hukuku, banka hukuku, uluslararası muhasebe standartları, yönetim muhasebesi, yatırım ve portföy analizi, finansal tablolar analizi, dış ticaret işlemleri muhasebesi, türev piyasaları ve ürünleri, para teorisi ve politikaları, para ve banka gibi dersler sayılabilir.

 
 
 

Dilerseniz bir sonraki makalemiz olan İngiliz dili ve karşılaştırmalı edebiyat nasıl kazanılır? adlı yazıyı inceleyebilirsiniz.

 
 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmadı.

 

Bu konu hakkında siz ne düşünüyorsunuz?