Minder nasıl dikilir?

Gereken olan malzemeleri hazırladıktan sonra sıra dikiş işleminde. Dikeceğiniz minderin hali önemli değilse kendiniz kumaştan serbest...

 

Minder, evde türlü odalarda, otel, cafe veya restoran gibi bazı mekanlarda dekoratif amacıyla olarak da kullanılabilen bir eşyadır. Sandalyelerin, koltukların üstüne veyahut yere konularak onları daha rahat hale getirir. Büyüklük ve küçüklüklerine göre çeşitli biçimlerde olabilen minderler dışarıdan hazır alınabileceği gibi, kişinin evde minder dikmesi de mümkündür.

Gereken olan malzemeleri hazırladıktan sonra sıra dikiş işleminde. Dikeceğiniz minderin hali önemli değilse kendiniz kumaştan serbest miktarda türlü şekiller kesebilirsiniz. Bu şekiller karşılıklı (toplamda 2 adet) olabilecektir. Lakin bir yüzeye minder dikiyorsanız bu yüzeyin ölçülerine münasip minder dikmeniz gerekmektedir. Bunu yapmak için de kalın bir kartonu şema olarak kullanabilir, bu kartonla ölçü aldıktan sonra kumaşı ona göre kesebilirsiniz. Kumaşları keserken 1 cm kadar dikiş payı bırakmayı da ihmal etmeyin.

Dikmiş olduğunuz minderin üstüne türlü boncuklar, düğmeler, kurdeleler veyahut keçeden ve farklı kumaşlardan yapılmış motifler ekleyebilir ve böylelikle şık ve sevimli minderler yaratabilirsiniz. Hassaten değişik kumaşların ufak ufak kesilip biri birine eklenmesiyle oluşan yama kumaşı son dönemlerde minderler için de fazlaca kullanılan kumaş türüdür ve bulunmuş olduğu ortama farklı bir hava katar. Bu minderleri en direkt yerde, kanepenin yahut sedirin üstünde kullanabilirsiniz.

 

Bu kumaşlara ister makineyle ister elde dikiş attıktan sonra (elyaf doldurmak için küçük parçasını boş bırakarak), minderi ters çevirmeniz gerekmektedir. Böylelikle dikişli kısımlar minderin içerisinde kalacak ve minderin dışında kötü görüntü oluşturmayacaklardır. Ters çevrilmiş minderin içine istediğiniz ölçüde elyaf doldurun ve açık kalan kısmı gizli dikiş tekniği ile dikin. Böylece minder dikimini tamamlamış olacaksınız. Minderin temiz kalmasını kolaylaştırmak için içine astar dikerek, dikmiş olduğunuz kılıfı kirlendikçe yıkayabilirsiniz. Eğer makinede yıkanabilecek büyüklükte bir minder dikiyorsanız buna gerek duymayabilirsiniz.

Minder dikmek için gereken olan malzemeler kumaş, elyaf ve dikiş makinesidir. Eğer dikiş makineniz yoksa minderi elle de dikebilirsiniz. Bunu yapmak için münasip ebatlarda iğne ve iplik gereklidir. Elle dikiş dikecekseniz bunu makine dikişi stiliyle yapmalısınız. Böylelikle dikiş diktiğiniz bölümde boşluklar olmayacak ve dikiş düzgün görünecektir.

 
 
 

Bilginizi arttırmak için bir sonraki makalemiz olan Bayatlayan bisküvi nasıl değerlendirilir? adlı yazıyı inceleyebilirsiniz.

 
 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmadı.

 

Bu konu hakkında siz ne düşünüyorsunuz?