Lake boyama nasıl yapılır?

Lake boyama çok özenli bir zımparalamayı ve üst üste defalarca astarlamayı gerektiren bir boyama yöntemidir. Lake boyama için kulland...

 

Mobilyaları parlak cilalama yöntemi olanın lakenin renkli yahut renksiz çeşitleri vardır. Lake, mobiyalara pürüzsüz görünüm vermektedir. Bu özelliğinden ötürü işe yaramaz gibi görünen eski bir sehpanızı lake boyama yöntemi ile çok kullanılabilir ve güzel görünüşlü bir mobilyaya dönüştürebilirsiniz ve kolayca evinizin her noktasında kullanabilirsiniz. Bunun peşi sıra eskiyen mobilyalarınızı bu yöntemle hayata döndürebilirsiniz.Ama mobilyalarınızın üstü tahribatlı ve yıpranmışsa mobilyayı geri döndürmeye yalnızca lake yetmez. Bunun yanı sıra zımpara ve boyadan da destek alırsak lake boyama için münasip hale getirilebilir. Peki lake boyama nasıl yapılmaktadır?

Lake boyama çok özenli bir zımparalamayı ve üst üste defalarca astarlamayı gerektiren bir boyama yöntemidir. Lake boyama için kullandığımız zeminin sağlam olası gerekmektedir. Çünkü lake boya hayli sert bir boyadır. Zemin dayanıksız olduğu taktirde eşyaya zarar verebilir ve zeminde çatlama ortaya çıkabilir. Lake boya en fazla MDF ağaç türünde kullanılmakla beraber çok az da olsa sunta ve kaplamalı suntalarda kullanılmaktadır.

Lake Boyama Süreci

Her şeyden önce kullanılacak zeminin boyamaya münasip hale getirilmesi gerekmektedir. Bunu yapmak için kullanılan mobilya türünün iyi bilinmesi gerekmektedir. Çünkü dolgulama yöntemi türe göre değişkenlik göstermektedir. Dolgulama yapıldıktan sonra on iki saat kurumaya bırakılmalıdır. Daha sonraki bölüm macun yoklamasıdır. Dolgulama sonrası eşyanın üstü pürüzsüz hale gelmediyse yüzey çeşidine göre macun kullanılmalıdır. Örnek verirsek; polyesterli yüzey için polyester macunu. Daha sonrasında zımparalama işlemine geçilir. Zımparalama işlemi lake boyamanın çok önemli aşamasıdır. Zımparalama işleminin birçok aşamadan geçmesi gerekmektedir. Bunlar: astarlama, maun yoklaması, macun ve astar zımparası, boyama işlemi ve son olarak pürüz alma işlemidir. Bu işlemler tamalandıktan sonra da son kat boya işlemine geçilir. Boya işlemi sonrası en üç gün beklenmesi gerekmektedir daha sonrasında boya kuruduktan sonra parlatma işlemine geçilir. Son olarak retöş ve temizlik işlemine başlanır. Son bölümde işlem gören eşya parlatma nihayetinde hasara uğradıysa retöş yapılmalıdır. Eşya üstünde kalan tahta parçaları gibi artıkları da fiber bezle temizleyebilirsiniz.

 
 
 
 

Bilginizi arttırmak için bir sonraki konumuz olan Niş duvar dekorasyonu nasıl yapılır? adlı yazıyı inceleyebilirsiniz.

 
 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmadı.

 

Bu konu hakkında siz ne düşünüyorsunuz?