Maydanoz neden sararır?

Maydanozu yetiştirirken; suyu çok seven bir ot olmasından ötürü bol sulanması gerekmektedir. Eğer iyi sulanmazsa yahut eksik yapılırs...

 

Salatada tadını ve farkını gösteren, çorbaların ve yemeklerde süsleyici özelliği de olan maydonoz, diğer ot türlerinde olduğu gibi çabuk tüketilmesi gerekli olan bir üründür. Bilhassa kilo vermek için devamlı kullanıldığından evlerde de saksı içerisinde kolay bir şekilde yetiştirilebilir.

Maydanozu yetiştirirken; suyu çok seven bir ot olmasından ötürü bol sulanması gerekmektedir. Eğer iyi sulanmazsa yahut eksik yapılırsa yaprakları ufalıp sertleşmeye ve sararmaya başlayacaktır. Eğer geç kalınmadığıyla günün içerisinde çokça su ile sulayarak bitkiyi tekrar can verebilirsiniz.

Maydonoz sofralara geleceği zamanda; kesinlikle bir haftaya kalmadan tüketilmesi gerekmektedir. Yoksa sararmaya başlar ve bu özelliği zehirleyicidir. O yüzden mutlaka sarılaştığı zaman tüketilmemelidir. Alınan her gıda en iyi biçimde korunabileceği yer tabi ki buzdolapları ve donduruculardır. Orada saklarken de muhakkak plastik poşet ve kaplar içerisinde saklanmamalıdır. Ek olarak hiçbir biçimde plastik malzemelerin ağzı kapanmamalıdır.

En ideal saklama hali büyük cam kavanozlar içerisinde tutmaktır. Saklarken; maydanozu tam olarak yıkadıktan sonra doğrayarak, saplarından ayrılmış olarak saklamanız daha uzun zaman kullanmanızı sağlamaktadır. Lakin saplarıyla beraber de saklarsanız; saplar aşağıda kalacak biçimde koyup, kavanozun ağzını strech filmle kapatmanız gereklidir. Eğer dondurucuda saklayacaksanız, kullanabileceğiniz miktar kadar maydanozu ince ince doğrayıp; tek kullanımlık poşetler içine koyduktan sonra, ağzını iyi bir biçimde bağlayarak dondurucuda muhafaza edebilirsiniz. Yalnız maydanozu yıkarken sularını iyi bir biçimde silkelemelisiniz. Böylelikle dolap içerisinde daha çabuk sararmasını engelleyebilirsiniz. 

 
 
 
 

Bilginizi arttırmak için bir sonraki makalemiz olan Kanepe nasıl hazırlanır? adlı yazıyı inceleyebilirsiniz.

 
 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmadı.

 

Bu konu hakkında siz ne düşünüyorsunuz?