Plastik saksı nasıl delinir?

İstenmeyen sonuçlarla karşılaşmamak için metal tornavida veyahut şişi tüp ateşinde ısıtmalısınız. Soğumadan önce saksıyı ters çevirip...

 

Çiçeklerinizin fazla suyunu dışarı vermesi, toprağın çürümemesi ve hava alması açısından saksının delinmesi önemlidir. Sert plastik saksılar nasıl kolay delinenilir?

İstenmeyen sonuçlarla karşılaşmamak için metal tornavida veyahut şişi tüp ateşinde ısıtmalısınız. Soğumadan önce saksıyı ters çevirip alt bölgesindeki önceleri belirlediğiniz delik yerlerine batırmalısınız. Çok kuvvetli batırmaya çalışmanız size zarar verebilir çünkü ısıtma işlemi yapılmış tornavida plastiğe rahat nüfuz edecektir. Bu işlem plastiğe girişi kolaylaştırma amaçlıdır. Bu metod hasebiyle çiçeğinizi yerinden oynatmadan saksınızı delmiş olursunuz.

Bu malzemeler yalnız olarak kullanıldığı zaman çok fazla güç sarfetmenizi gerektirir bu biçimde delmekte zorlanabilir yahut istediğiniz gibi yuvarlak sonuç elde edemezsiniz. Yalnız olarak çivi çakmaya çalışmak yahut tornavida, şiş kullanmak plastik saksıda çatlama yapıp saksıyı kırabilir. Delik açacağınız yerleri keçeli bir kalemle belirlemeniz daha muntazam bir sonuç verecektir.

Çiçeği saksıdan ayırmadan bu işlemi yapmak için bir kişin saksıyı eğik biçimde tutması yararlı olabilir. Isıtılmış şiş ya da tornavidanızı belirlediğiniz yerlere uygulayıp deliklerinizi açabilirsiniz.

Deliğin boyutunu saksının büyüklüğüne ve delik sayısına göre belirlemelisiniz. Büyük bir saksı kullanacaksanız deliğin boyutu da büyük olmalıdır. Ama deliğin boyutunu belirlemekteki asıl ölçüt saksı içine kullandığınız toprak olmalıdır. Eğer çok ince bir toprak seçtiyseniz daha küçük ama daha sık delikler yapmalısınız.

 

Şişin ısınıp ısınmadığını elinizle kontrol etmeyin. Şişin ucunun hafif kızarmış olması ısındığını gösterir. Bu işlemleri uyarılara dikkatli olarak yapmanız pratik olarak saksı delme işlemini bitirmenizi sağlamaktadır.

Saksının yan taraflarına delik açmamalısınız. Deliklerin daha fazla saksının alt - orta kısımlarında olması gerekmektedir. Büyük bir saksı için altı yedi delik yeterli olmakla beraber küçük saksı için iki veyahut üç delik yeterlidir. Ayrıca ısıtılmış şişi kullanırken elinize zarar vermemesi açısından eldiven kullanmanız faydalı olur.

Delik açma işlemi için plastik olmayan demir örgü şiş, tornavida kullanabilirsiniz. Açmak istediğiniz deliğin boyutuna göre şişi yahut tornavidayı seçebilirsiniz.

 
 
 

Devam etmek için bir sonraki makalemiz olan Nevresim nasıl dikilir? adlı yazıyı okuyabilirsiniz.

 
 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmadı.

 

Bu konu hakkında siz ne düşünüyorsunuz?