Mandalina nerede yetişir?

Türkiye'de üretilen mandalinalar özel olarak kışın taze bir biçimde yenir. Reçeli, marmelatı, şerbeti de yapılmaktadır, kabuğundan es...

 

Turunçgiller ailesine ait bir meyve çeşidi olan mandalina turuncu, sarı renkte olan sulu bir yapıya sahiptir. Ilıman iklimde yaşayan mandalina sıcağı seven bir meyvedir. Ama soğuğa karşı portakal, limon gibi turunçgillerden daha dayanıklıdır. (Özel olarak ta Rize'de yetişen Satsumatür gibi çeşitleri) Mandalinanın yetiştirildiği yerlerde sıcaklığın -3, -4 derecenin altına düşmesi verimi düşürür. Fakat mandalina 45 derece ve üstü sıcaklığa da dayanamaz.

Türkiye'de üretilen mandalinalar özel olarak kışın taze bir biçimde yenir. Reçeli, marmelatı, şerbeti de yapılmaktadır, kabuğundan esans çıkartılır (özel olarak şekercilikte ve likör sanayiinde kullanılmaktadır) suyu bazı içecek ve yiyeceklere koku vermek için kullanılmaktadır.

Çeşidine göre dikenli veyahut dikensiz olan mandalina ağacı, portakal ağacından daha ufak boyuttadır. Yaz kış yeşil kalan derimsi yaprakları koyu yeşil, sivri uçlu, ince uzun veya ovaldir. Güzel kokulu, beyaz çiçekleri vardır. Portakaldan daha küçük, yandan basık yuvarlak meyvesi önceleri koyu yeşilken olgunlaştığında sarı, turuncu veyahut kırmızımsı turuncuya döner. Diğer turunçgillere göre gevşek kabuğu daha kolay soyulan mandalina sonbahar ve ekim şubat arası ayların vazgeçilmeyen meyvesidir. İyi bir C vitamini kaynağıdır. Ama mandalina uzun zaman tüketilmeden saklanmaz. Nitekim kabuğu ince ve bol gözeneklidir ve bu sebeple daha fazla su kaybeder. Bu neden ile portakal, greyfurt gibi çeşitlerine göre daha çabuk kuruyarak büzüşür.

 

Mandalinanın Nova, Fremond, Kinnow, Okitsu, Minneola, Ortanik, Kara, Ovari vs. çeşitleri vardır. Ana vatanı Güneydoğu Asya olan mandalina bugün dünyadaki ılıman iklim bölümlerinde yetiştirilir. Türkiye'de ise başta Akdeniz kıyıları ve Ege Bölgesi'nin güney kısımlarında yetiştirilir. Bunun yanında ek olarak Karadeniz'de de Rize ve Artvin yörelerinde yetiştirilir. Türkiye'de mandalina üretimi senede averaj 300 bin tona ulaşır. 

 
 
 

Devam etmek için bir sonraki makalemiz olan Vişne nasıl yetiştirilir? adlı yazıyı okuyabilirsiniz.

 
 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmadı.

 

Bu konu hakkında siz ne düşünüyorsunuz?