Judo nedir?

Çivileme rakibi yerde tutmayı amaçlayan bir tekniktir. Her iki omzun yere 25 saniyeden uzun süre temas ettiği osaekomi, ipponla sonuç...

 

Judo 19. yüzyılda Japon Jigoro Kano’nun öğretilerinden yararlanılarak geliştirilmiş, kelime anlamı "nezaket yolu" anlamına gelen bir dövüş sanatı ve yakın dövüş sporudur. Temel ilkeleri 1882 senesinde tanımlanmıştır. Japon modern dövüş sanatlarının ilk örnekleri arasındadır.

Çivileme rakibi yerde tutmayı amaçlayan bir tekniktir. Her iki omzun yere 25 saniyeden uzun süre temas ettiği osaekomi, ipponla sonuçlanır. Daha kısa süren tutuşlar için judoka, waza-ari (20-24 sn), yoko (15-19 sn), yahut koka (10-14 sn.) kazanabilir.

Judo içinde dövüşün başlıca iki evresi vardır. Ayakta durulan tachi-waza evresinde amaç hakimiyet, güç ve hız kullanarak rakibi sırtının üzerine düşürmektir. Yerde geöen ne-waza evresinde ise amaç rakibi yere çivilemek veya boyun eğmeye zorlamaktır.

Judo, kısmen samurayaların kullandığı yakın dövüş tekniği olan jujitsudan geliştirilmiştir.

Judo’da rakibe yumruk ve tekme atmak yasaktır. Bunların yerine tercih edilen, rakibi yere sererek, çivileyerek, sıkarak yahut kilide alarak boyun eğmeye zorlamak ve ippon almaktır. İppon bokstaki nakavta denktir.

Judoda rakibini yere düşürmek için türlü fırlatma teknikleri kullanır. Rakibini güçlü ve kontrollü bir fırlatmayla sırtından yere seren judoka ipoon yaparak karşılaşmayı kazanabilir. 

Kyu yani öğrencilik devresinde beyaz, sarı, turuncu, yeşil, mavi , kahverengi olmak üzere 6 kemer vardır. Dan diye adlandırılan ustalık dereceleri ise 10 adettir. Kırmızı, kırmızı-beyaz ve siyah kemerlerden oluşur.

 

Judo Uluslararası Judo Federasyonu’nun kurallarına göre yönetilir ve savunmaya yönelik bir stil ağır bir biçimde cezalandırılır. Bir judo karşılaşmasında sayı almanın dört yolu vardır. Bunlar ippon, ippon’a denk düşen iki waza-ari, daha düşük sayılar olan yoko ve kokadır. İppon yapılamadan süre tükenirse ikinci sayılar göz önünde tutulur.

Zemin tatmi diye adlandırılan 2x1 boyutlarındaki koruyucu döşemelerle kaplanır. Karşılaşmaların çoğu 10x10 metreye kadar izin veriliyor olmasına karşın ölçüleri 8x8 olan bir alanda yapılmaktadır.

Boyun eğdirme bir eklem kilidi yahut boğma ile gerçekleştirilir. Kansetsu-waza güvenlik gerekçesiyle izin verilen tek kol kilididir. Boğmalarda eşit miktarda tehlikelidir ve shime-waza turnuvalarda yaşa ve düzeye göre sınırlandırılır.

 
 
 

Bilginizi arttırmak için bir sonraki konumuz olan Regl ağrısı için öneriler adlı yazıyı okuyabilirsiniz.

 
 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmadı.

 

Bu konu hakkında siz ne düşünüyorsunuz?