Yoga hangi hastalıklara iyi gelir?

Yogada insanı zihinsel ve fiziki olarak rahatlatan çok önemli unsur nefes alışverişleridir. Nefesin ritmik bir biçimde düzenlenmesi z...

 

Bir spor olmasına karşın fiziki ve ruhsal hastalıkların tedavisinde önemli görülen bir etken olan yoga, düzenli ve bilinçli bir biçimde yapıldığı zaman herkes için çok yararlıdır. Eski bir geçmişe sahip olan yoga zihinsel meditasyon olarak da kullanılmıştır.

Nefes Düzeni

Yogada insanı zihinsel ve fiziki olarak rahatlatan çok önemli unsur nefes alışverişleridir. Nefesin ritmik bir biçimde düzenlenmesi zihinsel canlılık kazandırır. 

Doğru beslenme ve düşünme

Metabolizma hızını artıran yoga obeziteye karşı önemli görülen bir tedavi aracıdır. Yağ yakmaya yardım eden olduğundan dolayı fazla kilolardan kurtulmaya yardım eder. Hazımsızlık ve kabızlık gibi sorunlar da bağırsak hareketleri sebebiyle ortadan kaldırılır. Diyabet gibi önemli hastalıklarda dolaşım ve sindirim sistemini düzenlediği için tedavi yöntemi olarak kullanılabilmektedir. Ek olarak madde bağımlılığı ve diğer zararlı alışkanlıklardan kurtulmak için de yoga, zihinsel ve fiziki olarak kişilere tedavi imkanı sağlamaktadır. Kanser hastalarının tedavisinde de yoga seanslarının uygulandığı bilinir.

Beslenme yogada dikkatli olunması gerekli olan unsurların başında gelir. Sağlıklı olmak ve nefis terbiyesi için az yemek ve bu felsfeyi anlamak gerekmektedir. Düşünme felsefesini beslenmeye de uygulamak ve bu yönde hareket etmek hayli önemlidir. 

Yoganın hafta içinde üç bütün gün uygulanması halinde tedavisinde yardım eden olunabilecek hastalıkların sayısı bir hayli fazladır. Hassaten strese bağlı olarak gelişen depresyon ve psikolojik rahatsızlıklar yoga vesilesiyle düzelebilir. İç ve dış organların düzenli çalışmasını sağlayan yoga diyabet, astım ve kalp hastalıklarının tedavi sürecinde etkili olmaktadır.

 

Yogada uygulanması ve bilinmesi gerekli olan prensipler şunlardır:

İnsan zihnini sadelik ve huzura kavuşturma felsefesiyle hareket eden yoga, modern hayatın hızlı temposundan arınmak için yapılmaktadır. Umut ve iyimserlik aşılamak için birtakım tekniklere sahip olan yoga, temel prensiplerinin uygulanması halinde hastalıkların tedavisinde etkili olmaktadır.

Doğru egzersiz

Hareket ve doğru zamanlamada yogada hayli önemlidir. Kasların ve eklemlerin düzenli halde esnemesi yoganın verimli olmasını sağlamaktadır. Zeminin yumuşak olması kas hareketlerinin gerçekleşmesi için yogada esas alınır. 

Gevşeme

Yogayı uygulamak isteyen insanların rahatlaması ve tüm kaslarını esnetmesi gerekmektedir. Bu vesileyle içsel huzur ve gençlilik hissi yaşanır. 

 
 
 

Dilerseniz bir sonraki konumuz olan Yoga nasıl bir spordur? adlı yazıyı okuyabilirsiniz.

 
 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmadı.

 

Bu konu hakkında siz ne düşünüyorsunuz?