Kentsel dönüşümün avantajları

Kentsel dönüşüm vesilesiyle insanlar asgari 1.5 kat daha değerli evlere sahip olurken belli bir zamanda vergiden muhaf tutuluyorlar. ...

 

Son senelerde gündeme gelen ve her geçen gün adından söz ettirmeye başlayan kentsel dönüşüm insanlara çokca fayda sağlar. Özel olarak Van Depremi ardından fazlası ile gündeme gelen kentsel dönüşüm hasebiyle insanlar eskimiş ve tehlike arz eden konutlarını devlet yardımıyla kullanılabilir ve sağlam bir duruma getirebilirler.

Kentsel dönüşüm vesilesiyle insanlar asgari 1.5 kat daha değerli evlere sahip olurken belli bir zamanda vergiden muhaf tutuluyorlar. Tabii ki çok önemli konu ise kentsel dönüşüm hasebiyle yaşanacak bir afette insan ölümlerinin önüne geçilmiş oluyor. Özel olarak 1999 İstanbul Depremi'nden sonra yapılmış olan binalar depreme dayanıklı biçimde yapılsada çokca eski bina ve çarpık kentleşme yaşanacak bir depremde büyük felaketlere neden olabilirdi. Kentsel dönüşüm ile bu halin önüne geçilmeye çalışılıyor.

Pekçok kimse kentsel dönüşüm hakkında bilgi sahibi değil. İletişim çağında yaşadığımız bir zamanda kentsel dönüşüm gibi önemli sayılabilecek bir konu hakkında hala toplumun tümünün fikir sahibi olamamış olması tümüyle devletin bir suçudur. Nüfus açısından gittikçe şişen bir il olan İstanbul'da çarpık kentleşme ve dayanıksız binalar nedeniyle olacak bir depremde büyük bir felaketin yaşanacağı düşünülerek son dönemlerde kentsel dönüşüm faaliyetleri arttırılmıştır. İstanbul'da çok yerde ve mahallede eski binaların yıkıldığını ve yerlerine daha düzenli ve sağlam binaların yapıldığını görüyoruz. Tabii ki bu halde en büyük sorun ise kişilerin evleri tadilata alındığı zaman yahut tekrar yapılmaya başlandığında nerede yaşayacakları konusu. Devlet bu konuda da vatandaşlarına çok çok sayıda kolaylık sağlamaya çalışıyor. Evleri yapım safhasına alınan kişilere yaşadıkları bölümlerin şartları düşünülerek her ay kira yardımında bulunuluyor. Bu kira yardımı 18 ay sürüyor ve 300 TL ile 650 TL arasında değişiyor. Devlet kentsel dönüşüme katılan vatandaşlara aylık yüzde 0.35 ile yüzde 0.45 faiz oranları çerçevesinde 100 bin TL kentsel dönüşüm kredisi veriyor. Ek olarak konut yapımı bitene kadar bazı koşullarda konut vergisi gibi durumlardan muhaf tutulan vatandaş evi tekrar yapıldığı zaman ise eskiye nazaran çok çok değerli bir duruma geliyor.

 
 
 
 

Okumaya devam etmek için bir sonraki konumuz olan Cam suyu nasıl yapılır? adlı yazıyı okuyabilirsiniz.

 
 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmadı.

 

Bu konu hakkında siz ne düşünüyorsunuz?