İş görüşmesinde başarının sırları

Kimselerin hitap yeteneğini gösteren özelliklerin başında vücut hareketleri gelir. Kapıdan girdiğiniz anda tokalaşmadan başlamak sure...

 

İş görüşmeleri son günlerde pek çok insan için ekstra bir gerilim anlamı taşımaktadır. Genelde, aday olduğunuz işi nasıl başarıyla gerçekleştireceğinizi yahut gerçekten bu işi yapmaya ne kadar hazır olduğunuzu karşı tarafa aktarmakta sıkıntı yaşamayı hiç istemezsiniz. Bu hal da üzerinizde gereksiz bir gerginliğe neden olur. Bu makalemizde bu gerginliği yaşamamanız adına iş görüşmelerinde başarılı olmanın sırlarını sizinle paylaşacağız;

Vücut hareketlerinize dikkat edin

Kimselerin hitap yeteneğini gösteren özelliklerin başında vücut hareketleri gelir. Kapıdan girdiğiniz anda tokalaşmadan başlamak suretiyle toplantının son anında kapıdan çıkıncaya kadar, vücudunuzun hareketleri bir iş görüşmesi için çok önemlidir. Tokalaşma esnasında gevşek ya da parmak ucuyla yapılmış olan el sıkışmalar, sizin daha toplantının başında işi kaybetmenize yol açabilir. Bunun yerine kendinden emin bir tokalaşma ve sorulan sorular esnasında ellerinizi sıkmadan, belli ölçülerde kullanarak vereceğiniz cevaplarla karşınızdaki kişiyi etkileyebilirsiniz.

Sakin ve güler yüzlü olun

Görüşme esnasında sakinliğinizi korumanız hep sizin avantajınıza olabilecektir. İşe duyduğunuz heyecan ile o an ki heyecanınızı biri birine karıştırmadan oluşturacağınız sakin kişilik, karşı tarafın takdirini toplayacaktır. Bununla birlikte görüşme esnasında güler yüzlü olmanız, bilhassa iyi bir iş arkadaşı arayan ve müşteri ile iletişime önem veren yerler açısından sizi birincil tercih nedenlerinden biri yapacaktır.

 

Son not

Görüşmeyi yaptığınız kişi samimi ise siz de karşınızdaki kişiye sorular sormaya çalışın ama görüşme hep yapılacak iş üstünden yürüyorsa ortamı yumuşatmaya çalışmayın ve profesyonelliğinizi korumaya .

Mevcut veya eski işvereniniz hakkında kötü eleştirilerde bulunmayın

Sorulması durumunda, daha önceleri birlikte çalıştığınız insanlar hakkında eleştirel bir tavır takınmak yerine onlara uyuşamadığınız yanların üstünde durmanız daha etkili olabilecektir. Eleştirilerinizde bir temel olmadığı durumda yeni işvereniniz olacak insanlar sizin anlaşılması zor bir karakter olduğunuz kanısına varabilir bu nedenden ötürü sorulmadığı halde, eski ya da var olan iş arkadaşlarınızla yaşadığınız olumsuzlukları anlatmamak sizin için daha iyi olabilecektir.

Konuşmaya hazırlıklı gidin

Görüşme yapacağınız konu hakkında daha önceleri araştırma yapıp, bilgi sahibi olmak bir yandan sizin görüşme esnasında elinizi güçlendirirken, öte yandan görüşme esnasında özgüveninizin artmasını sağlayacaktır. Daha önceleri edindiğiniz bu bilgileri karşı tarafa aktarmaktan korkmamanız görüşmeyi sizin lehinize çevirecektir.

 
 
 

Bilginizi arttırmak için bir sonraki makalemiz olan İnternet üzerinden çalışmanın avantajları adlı yazıyı inceleyebilirsiniz.

 
 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmadı.

 

Bu konu hakkında siz ne düşünüyorsunuz?