Tarih nasıl bir bölümdür?

Tarih kısmının gayesi ilkçağdan bugünümüze kadar olmuş olayları inceleyip bu olayları siyasi, toplumsal, iktisadi ve dini yapıyla ili...

 

Liseyi bitiren öğrencilerin kafasını kurcalayan ‘Hangi bölümü seçmeliyim?’ sorusu tercih zamanı boyunca çok kez akla gelir. Araştırmayı seven, sözel yeteneği kuvvetli olan öğrencilerin seçebileceği bölgelerden birisi tarihtir. 

Tarih kısmının gayesi ilkçağdan bugünümüze kadar olmuş olayları inceleyip bu olayları siyasi, toplumsal, iktisadi ve dini yapıyla ilişkilendirmektir.

Tarih kısmının eğitim süresi 4 yıldır. 4 sene süresince öğrenciler eski çağlar bugünümüze kadar gelmiş eski çağ, orta çağ, yeni çağ ve yakın çağın derslerini görür. Ek olarak Cumhuriyet tarihi de verilen diğer derstir. Türk tarihi de kendi içerisinde kısımlara ayrılarak ayrı ayrı derslerde işlenir.

Tarih kısmını okuyacak öğrencilerin LYS’de sözel kısımdan sınava girmeleri gerekmektedir. YGS’de barajı geçen öğrenciler LYS’de sözel sınava da girer. Tarih bölümü TS-2 puan türüyle öğrenci alır. YGS puanının %40’ı LYS puanının %60’ı alınmak suretiyle hesaplanan yeni puanla öğrenci tercih yapar.

Tarih bölümü mezunu olan öğrenciler mesleğe tarihçi yahut arşivci olarak başlayabilir. Mezunlar kütüphane veyahut arşivlerde çalışabilir. Ek olarak Kültür Bakanlığı'nda tarih araştırmacısı olarak görev alabilir. Gazetelerde yazarlık yapabileceği gibi vakıflarda da araştırmacı olarak çalışabilir. Tarih bölgesinde kişinin iyi bir yerde çalışması için kendini devamlı geliştirmesi gerekmektedir.

 

Tarih kısmını seçecek öğrencilerin bazı niteliklere sahip olması gerekmektedir. Tarih kısmının gerektirdiği özelliklerin başında Tarih kısmına ilgi gelir. Öğrencinin tarihe ilgili olması gerekmektedir. Tarihle birlikte coğrafya, sosyoloji ve felsefeyi de sevmesi gerekmektedir. Çokca araştırma yapacağından elde ettiği bilgileri objektif bir gözle değerlendirebilmelidir. Devamlı okuyan, kendini geliştiren, genel kültürü zengin biri olmalıdır. Araştırma yaparken dikkatli olmalı, okurken birşeyleri gözden kaçırmamalıdır.

Tarihi bölümü Abant, Adnan Menderes, Afyon, Ankara, Balıkesir, Akdeniz, Anadolu, Atatürk, Boğaziçi, Çanakkale, İstanbul, Ege, Marmara, Mimar Sinan, Pamukkale, Sakarya, ODTÜ, Trakya, Uludağ gibi çok üniversitede vardır. Bu devlet üniversiteleri gibi çok özel üniversitede de tarih bölümü okutulur. Bu üniversitelerden en fazla İstanbul, Marmara, Ankara, Ege ve ODTÜ rağbet görür.

 
 
 

Okumaya devam etmek için bir sonraki konumuz olan Pilotaj nasıl bir bölümdür? adlı yazıyı okuyabilirsiniz.

 
 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmadı.

 

Bu konu hakkında siz ne düşünüyorsunuz?