Bebeğin gözü neden kanlanır?

Eğer bebeklerde nadir olarak göz kanlanması gözleniyorsa hemen doktara gitmeye gerek yoktur. Takriben bir gün kadar beklendiğinde göz...

 

Her insanda ara sıra gözlenebildiği gibi bebeklerde de göz kanlanması sorunu görülür. Göz kanlanması gözün içerisinde yer alan beyaz bölgenin kızarması olarak ifade edilmektedir. Duruma bağlı olarak tek bir gözde veyahut her iki gözde kanlanma meydana gelebilmektedir. Bebekler üstünde türlü belirtileri bulunan kanlanmanın meydana gelmesinde türlü nedenler rol oynar.

Bebeklerde gözün kanlanmasına neden olan durumlar nelerdir?

Gözün darbe alması da gözde kanlanma meydana gelmesine yol açmaktadır.

Ek olarak her insanda olduğu gibi bebekler de uykularını tam alamadıklarında gözlerinde kanlanma gözlenmektedir. Ebeveynlerin bebeklerin uyku saatlerine dikkat etmeleri gerekir.

Ek olarak bazı bebekleri oyalamak için bilgisayardan türlü videoları izletmek son dönemlerde yaygın olan bir durumdur. Sürekli bir biçimde bilgisayar ekranına bakan bebeklerde göz kanlanması görülebilmektedir.

Ek olarak kuru ortamlar bulunmak her insanda olduğu gibi bebeklerde de göz kanlanması problemine yol açmaktadır. Buna ek olarak göz kanlanmasını engellemek için bebekleri tozlu ortamlardan uzak tutmak gerekir. Rüzgarlı havalarda da bebeği uzun zaman tutmak da göz kanlanmasına neden olur.

Bebeklerin sigara dumanına veya fazla derece güneşe maruz kalması da gözlerde kanlanma oluşması sebepleri arasındadır. 

Bebeklerde ve çocuklarda göz kanlanmasını görülmesi genelde mikrobik bir sorunu göstermektedir.

 

Bebekler çevrelerini tanımaya çok meraklı olduklarından sürekli bir biçimde bazı küçük oyuncakları veya eşyaları eline alırlar. Bu cisimleri gözlerine temas ettirdiklerinde göz reaksiyon vererek gözde kanlanma oluşabilir. Özel olarak tüyleri olan oyuncaklar sürekli bir şekilde bebeklerin gözlerinde kanlanmalara neden olur. Bundan dolayı ebeveynlerin dikkatli olması gerekir.

Eğer bebeklerde nadir olarak göz kanlanması gözleniyorsa hemen doktara gitmeye gerek yoktur. Takriben bir gün kadar beklendiğinde göz kanlanmasının geçeceği görülecektir. Eğer geçmez ise doktara gidilmesi gerekmektedir. Ama kısa süreli zaman aralıklarında göz kanlanması tekrar ediyorsa bebeği en kısa bir zaman içinde doktara götürmekte yarar vardır. Böylece daha ciddi sorunların oluşması engellenmiş olunur.

 
 
 

Devam etmek için bir sonraki konumuz olan Puset nasıl bağlanır? adlı yazıyı inceleyebilirsiniz.

 
 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmadı.

 

Bu konu hakkında siz ne düşünüyorsunuz?