İğdenin cilde faydaları nelerdir?

İğde ağacının kökeni tarih öncesine dayanır ve bu ağaçlar hayli uzun ömürlüdür. Sert iklim şartlarında dahi yetişebiliyor olmasından ...

 

Ağacı çiçek açtığında hayli güzel bir koku yayan iğde Türkiye'de neredeyse her yerde yetişen bir ağaçtır. İğdenin meyvesi de tüketilir. İğde ağacının yaprakları, çiçekleri ve meyvesi çok rahatsızlığa iyi gelir; ama bilhassa cilt üstünde büyük etkisi vardır.

İğde ağacının kökeni tarih öncesine dayanır ve bu ağaçlar hayli uzun ömürlüdür. Sert iklim şartlarında dahi yetişebiliyor olmasından ötürü her yerde iğde ağacına rastlamak mümkündür. İğde ağacının çok hastalığa iyi geldiği bilinir. Cilt hastalıkları bunların başında gelir. İğde ağacı egzemaya, cilt lekelerine, sivilcelere, aknelere ve siyah noktalara iyi gelir. İğde ağacından faydalanmak için türlü yöntemler mevcuttur. Münasip mevsimde toplanmış ve münasip koşullarda kurutulmuş iğde çiçekleri kaynar suya atılıp kısa bir zaman kaynatılır. Ilıdıktan sonra bir pamuk yardımıyla cilde sürülebilir. Bu işlemi gerçekleştirdikten sonra uygulama yapılmış olan bölgenin bir gece suyla temas etmemesinde yarar vardır. Sonrasında uygulama yapılmış olan bölüm çokça su ve doğal sabun ile yıkanır. İğde ağacından faydalanmanın diğer yöntemi ise meyveleridir. Münasip mevsimde toplanmış iğde meyvelerinin kabukları soyulduktan sonra iç kısmı ılık suda ezilerek kremsi bir kıvama getirilir. Bu karışım yine bir pamuk yardımıyla cilde sürülebilir. Yapılmış olan maske gece boyunca cildimizde kalmalı ve sabahında çokça su ve doğal sabun ile yıkanmalıdır.

 

İğde meyvesinden elde edilebilen tonik cerahi müdahale geçirilmiş kısma, yanıklara ve kızarlıklara iyi gelir. Yaş ise bir kilo kuru ise yarım kilo iğde meyvesinin iki saat suyla pişirilmesi iğde toniği elde edilebilmektedir; bu tonik bir pamuk yardımıyla ilgili kısma sürülür. İğde ağacının cilde faydalı özelliklerinden faydalanmak için dikkatli olunması gerekli olan temel nokta mevsimdir. Gerek çiçek gerekse de meyve mevsiminde toplanmalıdır. İkinci dikkatli olunması gerekli olan nokta ise uygulama yapılmış olan nokta üstünde bir zaman kalması gerektiğidir. İğde ağacından faydalanırken aşırıya kaçılmaz; dozaja dikkatli olunur. Açık yaralarda kullanılmaz.

 
 
 

Dilerseniz bir sonraki konumuz olan Patatesin cilde faydaları nelerdir? adlı yazıyı inceleyebilirsiniz.

 
 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmadı.

 

Bu konu hakkında siz ne düşünüyorsunuz?