Kakulenin faydaları

Kakule, solunum yolları ve akciğer rahatsızlıkları için devamlı başvurulan bir bitki olarak bilinmektedir. Astım, bronşitve nezle içi...

 

Hindistan’dan yola çıkarak dünyanın tümünü etkisi altına alan kakule, hassaten çay ve kahvenin içine eklenmek suretiyle tüketilen şifalı bir bitkidir. Günümüzde artık çokça meydana gelen kanser hastalıklarına karşı mücadeleye olan etkisi ile ön plana çıkana kakule, kanser hücreleri ile mücadele eder ve sağlıklı hücrelerin sayısını arttırır. Özel olarak karaciğer içerisinde, kansere neden olan maddelerin birikmesini önleyerek bu organdaki kanser oluşumunu engellediğine dair bulgular söz konusudur. Kakule, lösemiyi, diğer adıyla kan kanserini yavaşlatması konusunda etkili olduğu iddia edilen bitkilerden biri olarak da dikkat çeker.

Kakule, solunum yolları ve akciğer rahatsızlıkları için devamlı başvurulan bir bitki olarak bilinmektedir. Astım, bronşitve nezle için şifa kaynağı sağlayan kakule, öksürüğe de iyi gelir.

Hem midedeki problemleri çözdüğünden dolayı aynı zamanda doğal etkisi kullanılarak kakule ağızda oluşan kokuları yok eder. Ağızınızda oluşan kötü kokuları yok etmek için aktarlarda veyahut eczanelerde satılan kakule bitkisinden yapılmış kapsüllerin çiğnenmesi yeterlidir. Bu kapsüller, soğan, sarmısak, alkol gibi dış etkenler yüzünden oluşan kokuları da yok eder.

Kakule, idrar ve gaz söktürücü özelliklere de sahiptir. Sindirim sistemini rahatlatan ve hazmı kolaylaştıran kakule, bağırsak parazitlerini de azaltır ayrıca yok eder. Mide için de şifa kaynağı olan kakule, mide ağrısı, mide bulantısı ve reflüye de iyi gelir. Özel olarak, sürekli mide bulantısı yaşayan kimseler için kakule hayli yararlıdır.

 

Kakulenin saymakla bitmez yararları arasında unutkanlığa karşı iyi gelmesi de yer bulur. Devamlı unutkanlık durumunda olan, hafızası kuvvetsiz kişiler kakule ile zihinlerini güçlendirebilir. Balık sevmeyen yahut balık yağı vb. ürünlerden hoşlanmayan kişiler unutkanlık için kakuleyi pratik bir biçimde tüketebilirler.

Kakule kahve veyahut çayın içerisinde kullanıldığı zaman ise afrodizyak etkisi sağlamaktadır. Kakule, cinsel isteği kuvvetlendirdiği gibi cinsel gücü de arttırır. 

 
 
 

İsterseniz bir sonraki konumuz olan Kimyonun faydaları adlı yazıyı okuyabilirsiniz.

 
 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmadı.

 

Bu konu hakkında siz ne düşünüyorsunuz?