Fındığın saça faydaları nelerdir?

Fındık ve fındık yağı ile uygulanan bu bakım kürlerine ek olarak kişinin beslenmesine dikkatini açması, gereken ölçüde mineral ve vit...

 

İnsanların sağlığına sayısız yararları olan fındık içerdiği demir, potasyum, kalsiyum, magnezyum ve çinko mineralleri ile bilhassa kalp ve damar sağlığına iyi gelen, yaşlanma karşıtı bir besindir. Bunun yanında içerdiği A ve E vitaminleri, protein ve omega 3 vesilesiyle saç sağlığında da gayet etkilidir ve bu alanda kullanımı yaygındır.

Fındık ve fındık yağı ile uygulanan bu bakım kürlerine ek olarak kişinin beslenmesine dikkatini açması, gereken ölçüde mineral ve vitamin alması da saç sağlığı açısından büyük önem taşır. 

Fındığın saç sağlığına yararlarından biri doğal özleriyle saçlara sağlıklı halde kahverengi renk kazandırmasıdır. Bunun sayesinde kimyevi maddeler uygulamadan, doğal yollarla saçlara kahverengi renk verilebilir. Bunu yapmak için düzenli bir biçimde saçlara akşam yatmadan önce fındık yağı uygulanmaktadır ve sabah şampuanla durulanır.

Kurumuş ve güçsüzleşmiş saçlarda da fındık etkili olmaktadır. Saçları güçlendirmek ve yumuşak görünüm elde etmek için fındık ile bir kür hazırlanabilir. Bunu yapmak için iki adet yumurta ve iki kaşık fındık tozu karıştırılarak kafa derisine uygulanmaktadır, yirmi dakika bekletince saçlar şampuan ile yıkanır. Bu kür devamlı olarak uygulandığı zaman kuruluk sorununu büyük oranda ortadan kaldırır.

Saçların güçlenmesi ve sağlıklı halde uzaması için de fındık yağı ile yapılmış olan kürler kullanılabilmektedir. Bunu yapmak için 4 tatlı kaşığı fındık yağına 1 tatlı kaşığı elma sirkesi, 1 tatlı kaşığı çörek otu yağı ve 1 adet B vitamini kapsülü kırılarak eklenmektedir. Elde edilen karışım saçlara düzenli bir biçimde her hafta uygulandığı zaman hava kirliliği, güneşin UV ışınları, saç boyaları, fön gibi dış etkenler dolaylı olarak kırılıp matlaşmış saçları eski sağlığına kavuşturur. Ek olarak saçlarda kısa tüylerinin çıkmasını da hızlandırarak saçları güçlendirir.

 

Fındığın saç sağlığına olan en ehemmiyetli yararlarından biri de saçkıran hastalığının tedavisinde etkin bir rol oynamasıdır. Fındık yağı ile masaj yapılmış olan saç derisinde kısa bir zaman içerisinde saçkıran rahatsızlığına ait belirtilerin azalır ve sonlanır. Fındık yağı, taşıyıcı bir yağ olduğundan, yani başka bir yağ ile inceltilmeye gerek duymadığından, cilde kolay bir biçimde uygulanabilir. Fındık yağıyla saç derisine yapılmış olan bu masaj saç dökülmesi problemlerinde de etkili olmaktadır. Düzenli kullanılmış olduğu taktirde fındık yağı, saç köklerini güçlendirir. 

 
 
 

İsterseniz bir sonraki konumuz olan Anasonun saça faydaları nelerdir? adlı yazıyı inceleyebilirsiniz.

 
 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmadı.

 

Bu konu hakkında siz ne düşünüyorsunuz?