Yunanistan'da görülmesi gereken şehirler nelerdir?

Antik Yunan'dan kalan en bilindik eserdir. Athena Tapınağı olarak bilinir. Önceki Athena Tapınağı'nı Persler'in istila ile yıkmasında...

 

Dünyada mitolojinin başkenti olan Yunanistan, Olimpiyatlar'ın doğum yeri ve Helenizm kültürünün beşiğidir. Doğu-Batı medeniyetlerinin karışmasında büyük katkıları olan efsanevi kentlerin sahibi ülkedir. Resmi dili Yunanca'dır ve para birimi Euro'dur.

Partenon 

Antik Yunan'dan kalan en bilindik eserdir. Athena Tapınağı olarak bilinir. Önceki Athena Tapınağı'nı Persler'in istila ile yıkmasından sonra tekrar yapılmıştır. M.S. 6. yüzyılda kilise daha sonrasında 14. yüzyıl nihayetinde cami olarak kullanılmıştır. 

Antik Atina Çarşısı'nın kalıntıları, Olympian Zeus Tapınağı'nın kalıntıları, Panepistimiou Sokağı'ndaki Yunan Bankası görülmesi gerekli olan diğer yerlerdendir. 

Akropolis 

Tarih boyunca kale ve sığınak olarak kullanılmıştır. İçerisinde bulunan yapıtların en önemli olanı Partenon Tapınağı'dır.

Yunanistan, hem kültür yönünden Avrupa'nın önemli kentlerindendir aynı zamanda eğlence ve turizm açısından akla ilk gelecek ülkelerden birisidir. Adalar, yarımadalar ve sahil ülkenin büyük bir kısmını kaplar. Kültürel olarak da Bizans ve Roma İmparatorlukları'ndan kalan yapıtlar, Eski Yunan Medeniyetleri'nden ilham alarak yapılmış olan yapılarıyla tam bir kültür hazinesine sahiptir. 

Selanik 

Kent Makedonya Kralı Kassandros tarafından kurulmuştur. Taht iddiasını desteklemek amaçlı şehrin adını Büyük İskender'in kız kardeşinin ismi olan Thessalonike'yi vermiştir. Şehir Romalılar, Bizanslılar ve Osmanlılar'ın işgal etmesiyle tam bir kültür merkezi biçimine gelmiştir. Şehirde üç kültüre de ait eserler görülebilmektedir. Ek olarak Atatürk'ün de doğduğu evin olması ile da Türkiye için önemli görülen bir kenttir. 

 

Atina 

Atina, Yunanistan'ın başkentidir. Şehrin etrafı tepelerle çevrilidir. İsmi mitolojideki savaş tanrıçası Athena'dan gelir. Kozmopolit ve çağdaş bir kent olan Atina, tarih öncesinde de önemli merkezlerden biriydi. Şehri gezerken açıkça kronolojik olarak baştan tarih yaşanır. Gezip görülmesi gerekli olan yerler ise şunlardır: 

Yunanistan'ın Önemli Şehirleri Nerelerdir? 

Büyük şehirleri olan Atina ve Selanik dışında, tam bir adalar denizine sahip Yunanların bu şehirler dışında adalarının da gezilmesi gerekmektedir 

Adalar

Ege, dünyanın denize oranla adalarının sayısı en fazla olan denizdir. Bu nedenle Osmanlı Devleti, Adalar Denizi olarak adlandırmıştır. Yunanistan sahillerinden Türkiye sahillerine kadar binlerce adanın sahibi Yunanistan'dır. Deniz turizmi ve yat turu açısından çok gelişmiş olan Yunanistan'da görülmeye değer doğal güzelliklerden biri de adalardır.

Ülkeye ulaşım kara, deniz ve hava yoluyla sağlanır. Kara yoluyla araç ya da direkt otobüs seferleri bulunmaktadır. Deniz yoluyla tekne ve gemilerle seyahat edilir. Hava yoluyla İstanbul- Atina ve İstanbul-Selanik olmak üzere direkt seferler ile ulaşılabilir. Hava ve kara yoluyla Yunanistan'a gitmek için Avrupa Birliği vizesi alınması gerekmektedir. Deniz yoluyla Türkiye ve Yunanistan arasındaki anlaşma vesilesiyle adalara yapılacak seyahat için vize zorunluluğu yoktur. 

 
 
 

Dilerseniz bir sonraki makalemiz olan Portekiz'de görülmesi gereken şehirler nelerdir? adlı yazıyı okuyabilirsiniz.

 
 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmadı.

 

Bu konu hakkında siz ne düşünüyorsunuz?