Girit'te gezilecek yerler

Son derece hareketli ve eğlenceli bir gece yaşamının olduğu Girit'te sayısız bar ve kafe seçeneği de bulunuyor. Her bütçeye münasip a...

 

Yunanistan'ın en büyük, Akdeniz'in ise beşinci büyük adası olan Girit, doğal ve tarihi güzellikleri vesilesiyle dünyaca bir üne sahiptir.

Son derece hareketli ve eğlenceli bir gece yaşamının olduğu Girit'te sayısız bar ve kafe seçeneği de bulunuyor. Her bütçeye münasip alışveriş mekanlarının yer aldığı Girit, Ocak, Haziran, Temmuz, Ağustos ve Ekim gibi aylarda çok festivale de ev sahipliği yapmaktadır. Bunlar arasında en bilinenleri Chesnut, Crete Sultana, Arhanes Wine ve Patato Festivalleridir.

İlgi çekici bir turizm merkezi olan Girit'in çok önemli tarihi özelliği de Avrupa'nın ilk uygarlıklarından Minos krallığına (MÖ 3000-1400 arası) ev sahipliği yapmış olmasıdır. Bu tarihi özelliğine doğal güzellikleri de eklenince Girit'te gezilecek yerler listesi hayli uzun olur. Lakin bu harika ada ziyaret edildiği zaman görülecek ilk yerler kesinlikle Knossos, Faistos ve Gortis'de bulunan arkeolojik sitler ile Resmo'daki Venedik kalesi olmalıdır.

Tarihin ön planda olduğu Girit'te seyahat turlarına Phaestos Sarayı, Hania Arkeolojik Alanı, Central Court Arkeolojik Alanı, Propylon Arkeolojik Alanı, Koules Venedik Kalesi, Fortezza Kalesi, Nikos Kazanczakis Mezarı,Bölgesel Sanat Galerisi ve Upper Court Arkeolojik Alanı da eklenmelidir.

Girit'te hepsinden önce ziyaret edilmesi gerekli olan yerlerin başında müzeler gelir. Tarihi zenginliğini müzeleri ile turistlerle paylaşan Girit'te Girit Arkeoloji Müzesi, Knossos Müzesi, Girit Tarih Müzesi, Girit Doğal Tarih Müzesi, ve Folklor Müzesi muhakkak görülmeye değer. Özel olarak Knossos Müzesi'nde 4.000 bin sene önce yaşayan Avrupa'nın ilk uygarlıklarına dair kalıntılar bulunur. Benzer zamanda müze içinde pekçok ünlü saray da yer alır.

 

Turistlerin devamlı dağ yürüyüşlerine de çıktıkları Girit, pilajlarıyla da ünlüdür. Balos Lagoon, Kissamos, Elafonissi, Palm Beach ve Plakias plajları Girit'in en fazla rağbet gören plajlarıdır. Ek olarak Deniz Kaplumbağası Koruma Alanı da karetta keretta dostlarının büyük ilgisiyle karşılaşmaktadır.

Girit'te değişik konaklama seçenekleri var olan. Öyle ki adada bulunan otellerin gecelik fiyatları 22 euro ile 500 euro arasında değişiyor. Her keseye uygun otelin kesinlikle bulunmuş olduğu Girit'te deniz ürünleri bakımından gayet zengin menülere sahip bir çok restoran da yer alıyor. Bu ihtiyaçların kolayca halledilebildiği Girit'te çıkılacak keşfi ise birkaç güne sığdırmak mümkün değil.

Girit'in mükemmel doğallığı ise en güzel Samarya, Aya İrini ve Aradena geçitlerinde yaşanabilmektedir.

 
 
 

Bilginizi arttırmak için bir sonraki konumuz olan Ayasofya gezisi adlı yazıyı inceleyebilirsiniz.

 
 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmadı.

 

Bu konu hakkında siz ne düşünüyorsunuz?