Brüksel'de hangi müzelere gidilir?

Belçika dünyada çok fazla türlü biranın üretildiği ve bira kültürünün çok yaygın olduğu bir ülkedir. Brüksel'in her noktasında türlü ...

 

Belçika'nın başkenti ve Avrupa Başkentler Bölümü Brüksel, tarihi ve turistik açıdan cazip bir şehirdir. Görülmesi gerekli olan çokca müze vardır.

Bira Müzesi 

Belçika dünyada çok fazla türlü biranın üretildiği ve bira kültürünün çok yaygın olduğu bir ülkedir. Brüksel'in her noktasında türlü ev yapımı biralar, tatlı veyahut tuzlu aromalı bira çeşitleri, bira barları, meyveli biralar veya baharatlı biralar kolay bir biçimde bulunabilir. Dolaylı olarak bu zengin bira kültürünün öğeleri ilk bira makinelerinden kullanılan gereçlere, türlü aroma veren kaynaklardan diğer materyallere kadar bir çok ürünün sergilendiği Bira Müzesi'nde görülebilmektedir. Brüksel'in çok önemli müzelerinden biri olan Bira Müzesi için şehir merkezinde bir taksiye binilerek ulaşılabilir. Gitmeden önce muhakkak ziyaret saatleri ile ilgili müzenin internet sitesinden bilgi alınmalıdır.

Atomium ve Mini Europe 

Atomium'da en tepeye çıkana kadar çıkılan katlarda, bilhassa Expo fuarları esnasında gerçekleştirilen geçmişe ait çalışmalardan da örnekler sergilenmektedir. Binanın gayesi anıt olarak saklanması iken, zaman geçtikçe iç bölgeleri tarihi ve teknik dökümanlarla doldurulmuştur.

Her ne kadar isminde müze kelimesi geçmese de, Atomium ve yanındaki Mini Europe bölümü içerdikleri parçalar ve unsurlar ile bir müze havası estirir. Brüksel'in en meşhur iki noktası olan bu alanlarda, gerek seneler içerisinde kullanılan yahut kullanılması planlanıp kaldırılan bir takım teknik gereçler, gerek ise Avrupa'nın en ehemmiyetli şehirlerinin en bilinen noktaları için yapılmış olan minyatür heykeller dikkat çeker. Mini Europe'ta ülkemizden bir enstantane bulunmaz.

 

Güzel Sanatlar Müzesi 

Brüksel'in en estetik ve sanatsal noktası burasıdır. İçerisindeki tablolar ve türlü sergi unsurları ile ziyaretçilere değişik anlar yaşatan Güzel Sanatlar Müzesi, daha fazla görsel sanatlar ağırlıklıdır. Bunun yanında ek olarak binanın estetik duruşu ve içerisindeki tarihi yapı da sözü edilen müze için güzel ve otantik bir ambiyans oluşturmaktadır. Bu anlamda münasip saatlerde müze gezilerek istenen parçalara göz atılabilir.

Çikolata Müzesi

 Brüksel'in çok önemli müzelerinden bir diğeri ise Çikolata Müzesi gelir. Belçikalıların bira konusundaki zengin ve köklü gelenekleri çikolata için de geçerlidir. Tür tür değişik tatlarda çikolataların yapıldığı Brüksel'de, en ilginç çikolata tiplerinin ve farklı tatlardan oluşan çikolataların sergilendiği bu müze devamlı ziyaretçi kabul eder.

Brüksel'de Müze Gezerken Dikkat Edilecek Noktalar

Şehrin güvenlikli olması müzeler ve çevrelerine de yansımıştır. Dileyen herkes bu müzeleri gezip görebilir ve bunu yapmak için bir sıkıntı da ortaya çıkmaz.

 

Müzelere ulaşım son derece kolaydır. İlgili müzeler ve önemli noktalar arasında, şehrin dışında sayılabilecek tek adres Atomium ve Mini Europe'tu. Buralara da metro ile gitmek son derece kolaydır. Diğer müzeler için şehir içerisinde yürümek yahut taksi kullanmak yeterli olabilecektir.

Müze girişleri yerine göre pahalı, yerine göre değildir. Şehrin en yaygın noktası olan Atomium girişinde bilet için biraz pahalı bir ücret verilirken, Çikolata Müzesi için daha az bir ücret talep edilir.

Kentte kullanılan para birimi Euro'dur. Bu yüzden bir takım müzelere giriş sırasında talep edilen bilet ve giriş ücretleri Euro olarak verilir. 

Her müzenin giriş, çıkış ve ziyaretçi kabul ettiği zamanları bellidir. Bu zaman zarflarını öğrenmeden ziyarete gitmek ara sıra sakıncalı olabilir. Müzelerin ziyaret saatleri internetten yahut şehir bilgi noktalarından öğrenilebilir.

 
 
 

Devam etmek için bir sonraki konumuz olan Varşova'da neler yenir? adlı yazıyı okuyabilirsiniz.

 
 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmadı.

 

Bu konu hakkında siz ne düşünüyorsunuz?