Roma'da hangi müzelere gidilir?

Galleria Nazionale d’Arte Moderna, Roma’nın modern sanata olan ilgisini gösteren diğer müzedir. 70-75 odaya yayılmış 5000 etrafında e...

 

Dünya tarihinde gelmiş geçmiş en büyük uygarlıklara ev sahipliği yapmış olan Roma, kültürün, sanatın, tarihin ve duyguların şehridir. Muazzam mimariye sahip sarayları, antik kilise ve basilikaları, eski Roma kalıntıları, heykelleri ve çeşmeleri ile Roma hayli türlü bir kültür ve tarihe sahiptir. Şehir bununla beraber sanatın ve sanatçının da şehridir. Görebileceğiniz en ayrıntılı ve eşsiz eserlere, müzelere sahiptir. Müzeler antik heykellerden, modern sanata kadar, herkese hitap eden eserlere sahiptir.

GNAM Roma Ulusal Modern Sanat Galerisi

Galleria Nazionale d’Arte Moderna, Roma’nın modern sanata olan ilgisini gösteren diğer müzedir. 70-75 odaya yayılmış 5000 etrafında eser, özel olarak 19 ve 20. Asrın eserlerini içerir. Müze tarihi mimarisine karşın, eski ve yeni ressamların tablolarına, statü ve heykellerine ev sahipliği yapmaktadır. Ek olarak müzeye giderken bahçelerde yürüyerek, siz de sanatın atmosferini hissedebilirsiniz. Modern sanat ile ilgilenen her insanın muhakkak tecrübe etmesi gerekli olan bir müzedir. Goya, Renoir, Van Gogh ve Kandinsky gibi dünya sanatına mal olmuş şahısların da eserleri müzede yer alır.

Roma’da hangi müzelere gidilir?

Capitoline Müzesi

İtalyanca adı Musei Capitolini olan sanat müzesi, 3 büyük binadan oluşur. Müze ve müzenin meydanının tasarımı Vatikan desteği ile Michelangelo tarafından yapılmıştır. Resmi olarak kesinleşmese de, müze 1734 senesinde açılmış ve dünyanın ilk müzesi ünvanını almıştır. Müze bir hayli yüksekte bulunmaktadır, bronz devasa heykeller, saraylar, meydanlar, mozaik eserler bulunur. Gezmesi de hayli eğlenceli sayılabilecek müzede, yorulduğunuz zaman merdivenlere oturabilir, dinlenerek de etrafı inceleyebilirsiniz.

 

Borghese Galerisi

Roma’nın ne kadar zevkli, seçici ve üstün sanat eserleri ile uğraştığını görmek için, bu nadide eserleri içerisinde bulunduran Borghese ziyaret edilmelidir. Gladyatör ve hayvanların savaşından, Napolyon’un ailesine kadar sizi şaşırtacak, belki de ağzınızı açıkta bırakacak eserlere sahiptir. Galeri Bernini ve Caravaggio gibi ünlü İtalyan sanatçılarının göz alıcı eserlerine ev sahipliği yapmaktadır. Roma’da kaçırılmadan görülmesi gerekli olan bir binadır.

MAXXI Müzesi

Roma’nın en yeni müzesi, MAXXI Müzesi’dir. 2010 senesinde açılan bu müzede tamamı 21. yüzyıla ait yağlı boyalar, fotoğraf çalışmaları ve multi medya eserler bulunur. Ek olarak müzenin bir bölümü 1900’lü senelerden bugünümüze mimarinin nasıl değiştiğini anlatmaktadır.

Vatikan Müzesi

Dünya içinde bulunan çok önemli eserlere sahip, duvarlardan tavanlara, tabanlara kadar en ince ayrıntılarla hazırlanmış Vatikan müzesinde, Raphael, Michelangelo eserleri bulunur. Bu nefes kesen müzenin tadını çıkarmak için, günün ilk saatlerinde ve bahar, kış mevsiminin etkili olduğu aylarda ziyaret etmelisiniz. Müze gezinizin sonuç kısmında dünyanın en ünlü sanat eseri Sistine Chapel’i de gözlemleyebilirsiniz. Müzede Sistine Chapel alanında fotoğraf video kaydı mutlaka yasaktır, bundan hariç nerede ise her yeri kaydedebilirsiniz.

 

Püf Noktalar ve Bilinmesi Gerekenler

Uzun kuyruklarda beklememek için, internetten bilet alabilir veyahut rezervasyon yaptırabilirsiniz.

Müzelerin birçoğu Roma Pass diye adlandırılan kent kart ile para vermeden yahut büyük oranda indirimle görülebilmektedir.

Roma hayli pahalı bir şehirdir, bilhassa müze gezecekseniz müze başı takriben 11-13 euro gibi bir giriş ücreti olacağını hesaplamanız gerekmektedir.

Müzelerin nerdeyse tamamı Pazartesi günleri kapalıdır, bunun yanı sıra Vatikan dini bayramlar dolayısı ile sürekli kapanmaktadır, gitmeden araştırılması tavsiye edilir.

Ulusal Roma Müzesi

Bu devasa müze, Diocletian Hamamları, Palazzo Altemps binaları, Palazzo Massimo ve Crypta Balbi gibi bölümlere yayılmıştır. Müze imparatorluk ve cumhuriyet Roma’sından, altınlar, statüler, lahitler, toprak seramik ve çanaklar, freskler, mozaik, değerli eşyalarla doludur. Bu dev arkeoloji müzesinde eserlerin birçoğu halen yer altında bulunmuş olduğu için, çağımızda müzenin sadece belli bölümleri ziyaret edilebilmektedir.

 
 
 

İsterseniz bir sonraki konumuz olan Paraguay nasıl bir ülkedir? adlı yazıyı okuyabilirsiniz.

 
 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmadı.

 

Bu konu hakkında siz ne düşünüyorsunuz?