Emaye çaydanlık nasıl temizlenir?

Emaye çaydanlıklar üstünde oluşan lekeleri külle de temizlemek mümkündür. Çaydanlık, normal yıkama şartlarında yıkanınca kurumadan kü...

 

Kullanım ömrü uzun olan emaye çaydanlıklar mutfaklarda sık tercih edilen eşyalar arasındadır. Lakin uzun zaman kullanılması nedeniyle ve ateşin etkisiyle emaye çaydanlık üstünde zaman geçtikçe siyah lekeler oluşabilir. Kullanışlılığının artması için, dış yüzeyinin temiz tutulması gerekmektedir. Emaye çaydanlıkları temizleme yöntemleri aşağıdaki gibidir:

Emaye çaydanlıklar üstünde oluşan lekeleri külle de temizlemek mümkündür. Çaydanlık, normal yıkama şartlarında yıkanınca kurumadan kül ile kaplanır. Takriben 2 saat bu biçimde bekletilince bulaşık süngeri kullanılarak silinir, fakat süngerin sert kısmı kullanılmamalı ve sünger çok bastırılmamalıdır.

Mutfakta kullanılan narin eşyalar için üretilen kremsi parlatıcılar vardır. Bu parlatıcılar büyük marketlerde veyahut temizlik malzemeleri satan yerlerde rahatça bulunabilir. Parlatıcı elde edildikten sonra üstündeki kullanım talimatına göre emaye çaydanlık üstünde uygulanabilir.

Çaydanlığın üstünde ateş etkisiyle oluşan lekeler kötü görünüme neden olur. Bu kötü görünümü gidermek için bir nebze zeytinyağı ve karbonat karışımı hazırlanmalıdır. Bu karışım sert olmayan temiz sünger yahut bez yardımı ile emaye çaydanlığın dış yüzeyine uygulanmaktadır. Çaydanlıkta çizikler oluşmaması için sünger ya da bez çaydanlığa çok bastırılmamalıdır. Silme işlemi nazik bir şekilde ve kibarca yapılmaldır. Emaye çaydanlık hazırlanan karışımla silindikten sonra yarım saat bu biçimde bekletilmeli ve sonrasında bol ve temiz su ile durulanmalıdır.

 
 
 

Devam etmek için bir sonraki konumuz olan Klozet nasıl açılır? adlı yazıyı inceleyebilirsiniz.

 
 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmadı.

 

Bu konu hakkında siz ne düşünüyorsunuz?