Evin güzel kokması nasıl sağlanır?

Evlerin güzel kokmasını sağlamak için hepsinden önce evdeki kötü kokuların engellenmesi gerekmektedir. Özel olarak çöplerin iyi bir b...

 

Yaşam alanlarımız olan evlerimizin hep düzenli olmasını ve güzel kokmasını isteriz. Evlerimizin güzel kokmadığı hallerde ise kendimizi huzursuz ve tedirgin hissederiz.

Evlerin güzel kokmasını sağlamak için hepsinden önce evdeki kötü kokuların engellenmesi gerekmektedir. Özel olarak çöplerin iyi bir biçimde saklanması, mutfakta yemek yaparken aspiratör kullanılması, yemek yaparken ve yapınca mutfağın ve odaların düzenli bir biçimde havalandırılması, lavabo giderlerindeki eslerin kontrol edilerek içlerinde su bulunmasının sağlanması, yer süzgeçlerinin düzenli biçimde yıkanması ve içlerinde su bulundurulması gibi önlemler evlerde oluşabilecek kötü kokuları engeller. Fakat buna ek olarak evin havasının ferah ve tazeleyici kokması için de bazı basit yöntemlere başvurulabilir.

Evin Güzel Kokması Nasıl Sağlanır?

Evlerin güzel kokması için kullanılacak en doğal ve en sağlıklı yöntemlerden birisi ise aromatik bitki yağlarının kullanılmasıdır. Bu yağlar birkaç değişik şekilde kullanılabilirler. Bunlardan birisi likit sinek kovucunun haznesinin boşaltıp güzelce yıkanmasından sonra, limon, lavanta ve portakal yağı gibi aromatik yağlardan birisi veya birkaçı ile doldurulmasıdır. Prize takılan sinek kovucu sinek ilacı yerine güzel kokulu yağları buharlaştırarak hem sinekleri kovar, aynı zamanda evin havasını temizleyerek güzel kokmasını sağlamaktadır.

 

Ek olarak bu aromatik yağlar kullanılarak sprey biçiminde doğal oda kokusu da yapılabilmektedir. Bunu yapmak için boş bir sprey şişesinin içine yarım litre su, çay kaşığının ucu ile karbonat, 2-3 damla limonun suyu ve birkaç damla da aromatik bitki yağı damlatılıp karıştırılırsa doğal oda kokusu elde edilmiş olur ve bu koku ile evin güzel kokması sağlanabilir.

Son günlerde güzel kokularının yanında dekoratif görüntüleriyle de tercih nedeni olan bambu çubuklu oda kokuları da evlerde kullanılabilmektedir. Fakat bu tarz ürünlerde de muhakkak ürün içeriğine bakılmalı ve zararlı bileşen içeren kokular kullanılmamalıdır.

Evi güzel kokutmanın bir yolu da kokulu mumlar ve tütsülerin kullanılmasıdır. Değişik esanslara sahip olan bu ürünler de evlerin güzel kokmasını sağlayabilirler.

Evin güzel kokması için sevilen bir parfüm veyahut aromatik bitki yağları, kapalı ampullerin üstüne de damlatılabilir veyahut püskürtülebilir. Bu biçimde yanan ampul üstünden buharlaşan kokular evin güzel kokmasını sağlarlar.

Evlerde güzel kokulu çiçek bakılması da evlerin doğal olarak güzel kokmasını sağlamaktadır. Bunu yapmak için evlerde mum çiçeği, gardenya, su yasemini, madagaskar yasemini ve plumeria gibi saksı bitkileri bakılabilir.

Evin güzel kokması için azami kullanılan araçlar oda parfümleridir. Oldukça değişik esanslara sahip olan oda parfümleri otomatik makinelerle beraber basınçlı kutularda ve sprey biçimindeki şişelerde satılmaktadır. Lakin bu ürünlerin içerikleri çoğunlukla kokuları kadar masum değildir. Bu ürünlerin ambalajlarında yazan uyarılar arasında bilhassa kapalı ve yeteri kadar havalandırılmayan alanlarda kullanılmamaları tavsiye edilir. Evin güzel kokması için bu uyarılar göz önüne alınmak suretiyle bu tarz ürünler kullanılabilmektedir.

 
 
 
 

Okumaya devam etmek için bir sonraki makalemiz olan Boya fırçası nasıl yumuşatılır? adlı yazıyı inceleyebilirsiniz.

 
 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmadı.

 

Bu konu hakkında siz ne düşünüyorsunuz?