Elma şurubu nasıl yapılır?

Birkaç değişik elma şurubu yapımı vardır. Bunlardan bazıları:...

 

Türkiye'de en fazla tüketilen meyvelerin başında gelen elma zengin besin değeriyle hayli sağlıklıdır. İçindeki A, C, B6, E ve K vitaminlerini; magnezyum, fosfor, bakır ve manganez minerallerini bulundurur. Güçlü antioksidandır. Bağışıklığı güçlendirir, hastalıklara karşı korur. Kolesterolü düşürür, kalp sağlığını korur, karaciğeri temizler ve diş çürüklerini geciktirdiği bilinir.

6 adet yeşil elma, 5 çorba kaşığı toz şeker, 5 su bardağı su. Elmalar kabuklarıyla beraber rendelenir. Kararmaması için birkaç damla limon sıkılabilir. Sonra şeker ve su eklenir. Tam olarak karıştırılır. Su soğuk olabilir. Süzülmeden tüketilir. 

3 elma, 1 kabuk tarçın, 4-5 adet karanfil, 5 çorba kaşığı toz şeker, isteğe bağlı gıda boyası. Elmalar küçük parçalara ayrılır. Bütün malzemeler bir tencereye alınır. 20-30 dakika kaynatılır. Daha sonrasında süzülür ve soğumaya bırakılır. İsteğe bağlı sıcak da tüketilebilmektedir

Yarım kg elma, 3 bardak sıcak su, 50 gr şeker, 1 limon. Elmalar yıkanır. Kabukları soyulmadan küçük parçalara ayrılır. Limonun kabuğu ve elmalar bir kaba konur. Üstüne kaynamış 3 bardak su dökülür. Ara sıra karıştırılarak meyveler ezilir. Soğumaya bırakılır. Daha sonrasında süzülür, içine limonun suyu ve şeker eklenir. Buzdolabına atılır. Soğuk servis edilir.

Birkaç değişik elma şurubu yapımı vardır. Bunlardan bazıları:

Elma, Osmanlı'dan bugünümüze tatlılarıyla ve şuruplarıyla sofralarda yerini bulmuştur. Özel olarak elma şurubu, Ramazan gibi aylarda çoğu evde yapılmaktadır. Soğuk yahut sıcak kullanımıyla vücudumuzu kendine getirir. Çoğu zaman soğuk tüketilir.

 
 
 

Dilerseniz bir sonraki makalemiz olan Dut dondurucuda nasıl saklanır? adlı yazıyı okuyabilirsiniz.

 
 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmadı.

 

Bu konu hakkında siz ne düşünüyorsunuz?