Elektrikli motosiklet nasıl şarj edilir?

Öncelikle elektrikli motosikletlerden veya elektrikli bisikletlerden tabii ki benzinli motosikletler kadar performans beklememeliyiz,...

 

Son zamanlarda çok yaygın hale gelmeye başlayan elektrikli bisikletler ve elektrikli motosikletler hafif ve rahat kullanımı ile göze çarpıyor. Elektrikli kullanımı ile çevre dostu olan motorların tek negatif yanı aküsünün bitmesi.

Öncelikle elektrikli motosikletlerden veya elektrikli bisikletlerden tabii ki benzinli motosikletler kadar performans beklememeliyiz, çünkü en başta hız açısından elektriklili motosikletler marka ve modeline göre takriben azami 90 kilometre hıza ulaşabiliyor. Böyle bir halde aşırı performans bekleyenleri hayal kırıklığına uğratabileceğinden alacak insanların pek iyi bir biçimde araştırıp almasını tavsiye etmekteyiz.

Şarj süresi akünün büyüklüğüne ve çeşidine göre farklılık gösterebilir lakin takriben bir zaman söylemek gerekirse çoğu elektrikli motorsiklet aküleri 6 saat gibi bir zaman diliminde tam anlamıyla şarj olur.

Siz de elektrikli bisiklet yahut elektrikli motorsiklet almaya karar verdiniz ama aküsünün ne kadar gittiğini nasıl şarj edildiğini hayli merak ediyor ve önemsiyorsanız sizin için biraz bu konu üstünde duralım. Elektrikli motosikletlerin aküsünün veyahut bataryasının tam dolu haldeyken bitmesi kullanıma bağlı olarak değişir, örnek verilecek olursa siz her gün belli bir yere 50 gidiş 50 de geliş olmak üzere 100 kilometre yol katederim diyorsanız motosikletinizin aküsü tekrar döndüğünüzde bitmek üzere olabilecektir ve şarja takmanız gerekecektir. Şarj etmek içinse motorsiklet ile beraber verilen şarj kablolarını akünün üstünde bulunan eksi kutup ve artı kutup kulaklarına kablonun ucunda bulunan mandalları takıp mandalın diğer ucundaki fişi ise evinizde bir prize takarak şarj edebilirsiniz. Bazı akü modelleri üstünde eksi artı kutup olmadan direkt bir soket biçimine şarj edilme özelliğine sahiptir ve bunu yapmak için de akü üstünde bulunan yere soketimizi taktıktan sonra soketin diğer ucunu ise prize takarak şarj edebilirsiniz.

 
 
 
 

İsterseniz bir sonraki makalemiz olan Bisiklet nasıl seçilir? adlı yazıyı okuyabilirsiniz.

 
 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmadı.

 

Bu konu hakkında siz ne düşünüyorsunuz?