Elektrikli bisiklet nasıl şarj edilir?

Elektrikli bisikletinizin şarjı, doğal olarak gidebileceğiniz mesafeyi de belirliyor. Akü kapasitesine göre saatte 40- 100 km arasınd...

 

Sessiz, çevreci ve bütçe dostu! Yeni nesil elektirikli bisikletler, akaryakıta ihtiyaç duymuyor ve elektirik enerjisi ile çalışıyor. Gövdede yer bulan bataryası, araç üstünde veya araçtan bağımsız şarj edilebiliyor.

Batarya ömrünü uzatacak ipuçları

Elektrikli bisikletinizi şarj ederken, kesinlikle araç ile birlikte gelen bataryanıza münasip, orijinal şarj aletini kullanın. Orijinal şarj aletinin kullanılmaması aracınızın bataryasına ve donanımına zarar verebilir.

Bisikletinizin bataryasını uzun zaman, aşırı sıcak veyahut soğuk ortamlarda muhafaza etmeyin.

Şarj süresi ve sıklığı elektrikli bisikletinizi kullanma sürenize göre değişebilir. Gün içerisinde bir veyahut birkaç kez şarj etmeniz gerekebilir. 

Şarj edilen aracın veyahut bataryanın, çocukların ulaşamayacağı bir alanda olmasına dikkatinizi açık tutun.

Batarya bütünüyle dolduktan sonra, şarj aletini bataryadan ve prizden çıkartın.

Elektrikli bisikletinizi kullanmadığınız dönemlerde da bataryasını şarjlı tutun.

Nasıl şarj edilir?

Bataryalar kullandıkça biten aksamlardır. Bu neden ile garanti kapsamı dışında tutulurlar. Elektrikli bisikletinizin bataryasını uzun zaman kullanmak için orijinal şarj aletiyle, bakım kurallarına dikkati açarak kullanın.

Şarj aletinin zarar görmemesi için önce elektrik prizine takın daha sonrasında batarya bağlantısını yapın. Bütün girişlerin düzgün halde yerine oturduğuna emin olun.

 

Uzun zaman kullanılmayan araçlarda batarya boşalır ve çalışmaz. Elektrik devrelerinin uzun zaman kullanılması da bataryanın boşalmasına yol açar.

Elektrikli bisikletlerin bataryaları araç üstünde veyahut ayrı olarak şarj edilebilmektedir.

Bataryanın yeterli doluluğa gelip gelmediğini ikaz ışıkları vasıtasıyla takip edebilirsiniz. İkaz ışığının yeşile dönmesi bataryanın dolduğunu göstermektedir. İkaz ışıklarında uzun bir zaman farklılık olmaması halinde aracın bağlantılarını kontrol edin. Priz, batarya, şarj aleti, sigorta kontrollerini yapın.

Aracınızı şarj etmeden önce güç düğmesini kapatmak suretiyle, anahtarı çıkartın.

Elektrikli bisikletinizin şarjı, doğal olarak gidebileceğiniz mesafeyi de belirliyor. Akü kapasitesine göre saatte 40- 100 km arasında hız yapabilen yeni nesil bisikletler, averaj 8 saatte şarj edilmekte. Şarjın ne kadar gideceği ise sürüş hızınıza ve bataryanın ömrüne göre farklılık gösteriyor.

 
 
 

Okumaya devam etmek için bir sonraki konumuz olan Yazlık nasıl kiralanır? adlı yazıyı inceleyebilirsiniz.

 
 

Yorumlar

#1 erkin asikferki,

elektrikli bisikletin sarji ne zaman sarj edilmeli. ben sarjim tamamen bitiginde sarj ediyorum. acaba yanlis mi yaptim. bilen varsa cevap bekliyorum tesekkurler...


Bu konu hakkında siz ne düşünüyorsunuz?