Araçlarda süspansiyon sistemi

Süspansiyon araçlarda tekerlekler ile karoseriyi şasiye bağlayan, konforlu ve emniyetli sürüş sağlayan sistemdir. Yolun yapısından ka...

 

Süspansiyon araçlarda tekerlekler ile karoseriyi şasiye bağlayan, konforlu ve emniyetli sürüş sağlayan sistemdir. Yolun yapısından kaynaklanan titreşimleri absorbe etmek üzere tasarlanmıştır. Oluşan enerjileri absorbe ederek şasiye iletilmesini imkanlar el verdiği sürece azaltmayı hedefler. Aracın sürüş halinde frenleme, hızlanma, yüksek hız ve viraj alma gibi isteklere pek tez tepki vermesi ve yol tutuşu gelişmiş bir süspansiyon sistemi vesilesiyle mümkündür. Lastiklerin yolu en iyi biçimde tutması, yük taşırken aracın sağa sola devrilmemesi ve araç içerisinde seyahat edenlerin güvenliği ve rahatı için birincil dereceden önemlidir. Aracın güvenli bir biçimde hareketine devam etmesini sağlayan süspansiyon sistemleri üstünde otomotiv tasarım ve imalatçıları  geniş araştırmalar ve çalışmalar yapmaktadırlar. Sürücünün araç kontrolü ve hakimiyeti süspansiyon sistemine bağlıdır. Aracın çok güçlü ve hızlı olması kontrol edilemediğinde bir anlam ifade etmez.

Süspansiyon sistemleri yapılarına göre 2’ye ayrılır.

Serbest (Askı) Süspansiyon Donanımı: Tekerlekler birbirlerinden bağımsız olarak çalışan, yol darbelerini karşılayan ve absorbe eden donanımlardır.

Sabit (Askı) Süspansiyon Donanımı: Sağ ve sol tekerlekler birbirlerine bir aks yahut aks kovanı ile bağlı olup, yol darbelerini beraber karşılayıp absorbe eden donanımlardır.

 

Süspansiyon Sistemini Oluşturan Kısımlar

Şasi otomobilin motoru, karoseriyi ve diğer parçalarını üstünde taşıyan temel yapıdır.

Tekerlekler ve lastikler yol ile teması ve aradaki sürtünme kuvveti ile aracın hareket edebilmesini ve gerektiğinde yere tutunmasını sağlayan birimlerdir.

Direksiyon Sistemi sürücünün aracı istenen tarafa sevk ve kontrol edebilmesini sağlayan mekanizmadır.

Süspansiyon Sisteminin Parçaları

Yaylar: Aracın tekerlekler haricindeki bütün yükünü üstlerinde taşırlar. Yaylar vesilesiyle tekerlekler tümseklerde şasiye yaklaşır, çukurlarda şasiden uzaklaşır. Bu olay yayların esnek yapıları hasebiyle gerçekleşir ve sarsıntıların hissedilmesini en aza indirirler.

Amortisörler: Meydana gelen sarsıntı ve titreşimlerin şiddetini ve etkisini azaltmak için oluşan salınımları absorbe ederek yok eden parçaya amortisör denilir. Amortisörler hareket yönüne ters ve hız ile orantılı olarak direnç gösterirler.

Askı Sistemleri: Tekerleklerin araçla bağlantısını sağlayan sistemlerdir.

Denge Çubukları: Virajlarda araçların merkez kaç kuvvetinin etkisiyle savrulmasını engelleyen yapıdır.

Rotiller: Aksların salıncaklara bağlantısını yapan parçadır.

 
 
 

Dilerseniz bir sonraki konumuz olan Fren balatası nasıl temizlenir? adlı yazıyı okuyabilirsiniz.

 
 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmadı.

 

Bu konu hakkında siz ne düşünüyorsunuz?