Yağmurlu havada araç kullanımı

Her ne kadar bu yüksek donanımlar araç kullanmayı çok çok kolay ve de keyifli hale getirse de aracı kullananın insan olduğunu ve yine...

 

Gelişen teknoloji her alanda olduğu gibi otomotiv alanında de çığır açacak nitelikte yeniliklerin olmasını sağladı. Çağımızda artık araçlar yüksek donanımlarla üretilerek sürücüler için envaiçeşit kolaylığı sağlamakta. Örnek verilecek olursa trafikte ilerlerken aracınız önünüzdeki araçla mesafenizi hesaplayıp kendi kendine hızını düşürebildiği gibi yağmur sensoru adı verilen donanımla aracın camına düşen ilk damlayla silecekler otomatik olarak çalışmaya başlıyor.

Her ne kadar bu yüksek donanımlar araç kullanmayı çok çok kolay ve de keyifli hale getirse de aracı kullananın insan olduğunu ve yine ne kadar donanımlı olursa olsun kimi hallerde tecrübeye ve teknik bilgiye sahip olmanın gereken olduğunu da unutmamak gerekmektedir. Bu hallerde biri de yağmurlu havalar.

Hassaten ilk ve sonbahar mevsimlerinin yaşandığı zamanlarda çokça yağmur yağar ve biz sürücüler de bu yağmurlu havalarda araç kullanmak zorunda kalıyoruz. İşte bu halde araç kullanırken dikkat etmemiz gerekli olan bazı noktaları madde madde inceleyelim:

Aracınıza bindiğinizde ön camınızın buğulanmış olduğunu gördüğünüzde yapılması gereken hemen klimayı soğuk kısımda çalıştırarak hava çıkış yönünü ön cama getirerek buğunun yok olmasını sağlamaktır. Çünkü temiz ve sağlıklı görüş için camlarımızın da görüşü kolaylaştıracak nitelikte olmasını sağlamamız gerekmekte.

 

Buğulanma işini hallettik, peki devamında buğulanmaması için ne yapacağız derseniz yapılması gereken klimanızı yahut kaloriferinizi ön cama hafif biçimde üfleyecek konuma getirmenizdir. 

Ön görüş kadar önemli kabul edilen bir hal da arka görüşün de temiz ve sağlıklı olmasıdır. Bunu yapmak için arka cam rezistansını açık tutarsanız arka camınızda buğulanma olmayacaktır. Ek olarak aynalarınızın da buğusunu gidermek için var ise ısıtma özelliğini kullanın. Yoksa temiz mendil veyahut bezle aynalarınızı kesinlikle silin. Özel olarak kış aylarınca buğu önleyici solüsyonlar kullanmakta da büyük yarar vardır.

Yalnızca yağmurlu havalarda değil her hava koşulunda diğer araç sürücülerinin sizi daha rahat fark edebilmeleri için kısa huzmeli farlarınızı yolculuk sırasında açık tutun.

Çoğu zaman araçlarda üç kademeli silecek sistemi vardır. Araç sollamalarında özel olarak sileceklerinizi en son hızda çalıştırın ve ışıklı sinyalizasyonlarınızı da kullanın.

Yol üstünde ve kenarlarında oluşan su birikintilerine dikkatinizi açık tutun. Çünkü su birikintisinin oluştuğu yerin derinliğini ve içerisinde ne olduğunu bilemeyeceğimizden aracımıza ve kendimize zarar verebiliriz.

Ani duruş ve kalkışlardan kaçının.

Hassaten yağışın başladığı ilk anlar araç ve sürücüleri için en fazla tehlike arz eden dönemlerdir. Bu hal yolun en kaygan olduğu zamandır ve en fazla dikkatli olunması gerekli olan zamandır. Lastiklerimizin de aşınmamış olması gerekir.

 
 
 

Okumaya devam etmek için bir sonraki konumuz olan Egzoz emisyon ölçümü nedir? adlı yazıyı inceleyebilirsiniz.

 
 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmadı.

 

Bu konu hakkında siz ne düşünüyorsunuz?