Lastik nasıl seçilir?

Buna ıslak zeminlerde aracın yol tutuşu ve frenleme mesafesi de denilir. Buna göre A sınıfı bir Lastikle G sınıfı bir lastik arasında...

 

Bir araç için çok önemli konulardan biri münasip lastik seçimidir. Çünkü aracın yürüyen aksamının çok önemli yeri lastiklerdir. Lastikler aracın yüzeyle temasını sağlayan ve araç ağırlığını taşıyan parçasıdır. 1 Kasım 2012'den bu yana araç sahipleri daha bilinçli bir biçimde lastik seçebiliyorlar. Çünkü Avrupa'da satılan bütün lastik markalarında o lastiğin özelliklerinin yer aldığı ( hangi maddeden yapılmış, tırnak derinliği, yanak genişliği gibi bilgilerin) bilgilendirici etiketler var. Bunun sayesinde araç sahipleri kendi araçlarına münasip lastiği daha kısa ve güvenli bir yolla bulabiliyorlar.

2.  Temel güvenlik faktörü

Buna ıslak zeminlerde aracın yol tutuşu ve frenleme mesafesi de denilir. Buna göre A sınıfı bir Lastikle G sınıfı bir lastik arasında ıslak zeminde fren yapma mesafesi 18 metreye yahut %30'a kadar fark olması anlamına geliyor.

1. Yakıt tüketimi

Belki inanmayacaksınız ama aldığımız her beş depo yakıtın birisi lastiklerimize gidiyor. Etiket üstünde yer bulan A'dan G'ye kadar olan derecelendirme vardır. Buna göre A sııfı etkinliğe sahip bir lastik G sınıfı etkinliğe sahip bir lastiğe göre lastik kullanım ömrü boyunca %7,5 oranında daha az yakıt tüketmemizi sağlıyor. Tabi ki bu verilerin yol, hava ve araç özelliklere göre değişiklik gösterdiğini söylemeden geçmeyelim.

            Hepimiz için yol ve sürüş güvenliğini arttırmak, daha iktisadi yakıt tüketimi, çevreye ve doğaya minimum oranda zarar vermek önceliğimizdir. İşte bu saydığımız nedenlerden dolayı lastik tercihi pek önemli bir hal almakta. Çünkü biraz önce saydığımız durumların tamamı lastiklerimizle ilgili olan haller.

 

Lastik tercihinde hassaten üstünde durulması gerekli olan üç temel faktör vardır:

3. Lastik dış sesi ve seviyesi

Tüm bunların yanında ek olarak lastik seçerken uzun lastik ömrü, virajlarda yol tutuşu ve kuru yol tutuşu gibi özelliklere de dikkatli olmak gerekiyor.

Bu, aracınızın yolda ilerlerken lastiklerinizin çıkardığı ses demektir. Bu seviye desibel cinsinden ifade edilmekte ve üç kriter bulunmakta. Bunlar yüksek ( 3dB üstü, orta (3dB), düşük (3dB altı) ses seviyeleridir.

 
 
 

Devam etmek için bir sonraki makalemiz olan Ehliyet sınavına nasıl hazırlanılır? adlı yazıyı inceleyebilirsiniz.

 
 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmadı.

 

Bu konu hakkında siz ne düşünüyorsunuz?