Ecu nedir?

ECU, temel yakıt miktarının ayarlanmasında, aracın marka ve modeline göre farklılık gösterebilecek birtakım verilere ihtiyaç duyar. B...

 

Bilimsel ve teknolojik alanda yapılmış olan yenilikler kendisini en fazla da otomotiv alanında göstermekte. Özel olarak akıllı araçlar son yıllarda sıkça yollarda kendilerine yer bulurken bu araçları bu kadar akıllı yapan şey nedir diye insan merak etmeden yapamıyor.

ECU, temel yakıt miktarının ayarlanmasında, aracın marka ve modeline göre farklılık gösterebilecek birtakım verilere ihtiyaç duyar. Bunlar: Emme manifoltundan geçen hava miktarı ve sıcaklığı, motor devir göstergesi, soğutma suyunun sıcaklığı, egzoz gazındaki oksijen miktarı, pistonların konumu, rölanti devri, gaz kelebeği açıklığı, motor vuruntu sinyali, aracın o anki hızı, havanın araç üstündeki mutlak basıncı, ilk hareketin algılanması, batarya voltajı ve vites konumudur. Bu verilerin hepsini alan ECU anlık bir hesaplamayla belleğinde daha önceleri yüklenmiş lan verileri de kullanarak motorun o anda ne kadar güç üretmesi gerektiğini ve bunu yapmak için de ne kadar yakıt püskürtmesin yapılmış olması gerektiğine karar vermektedir.

ECU, bir mikro-bilgisayar esasen. Normal bilgisayar gibi işler. Yani içerisinde mikro-işlemcileri vardır. ECU'nun program hafızasına daha önceleri motorun farklı koşullarda nasıl çalışacağı ile ilgili veriler yüklenmiş haldedir. Motoru çalıştıran yakıttır. ECU' nun motora ne kadar yakıt göndereceğini hesaplayabilmesi için kullanılacak hava ve motor devir verilerine ihtiyacı vardır. İşte ECU hava ölçüsü ve devir sinyali gibi diğer algılayıcılardan gelen verileri birleştirerek motorun içerisinde bulunmuş olduğu koşula göre ne kadar yakıta ihtiyacı olduğunu hesaplar. Bu değerlendirme sonucu enjektörleri hareket ettiren elektrik palslarının uzunluğunu ayarlar. Uzunluk ne kadar çok olursa yakıt püskürtme oranı o kadar çok olur. Yani o derecede fazla yakıt motora pompalanmış olur. Motor devri ve emilen hava değişkenlerine göre püskürtülecek yakıt miktarı belirlenir. Buna da temel yakıt miktarı denilmektedir.

 

ECU;  Elektronik Kontrol Ünitesi'nin İngilizce karşılığı olan Electornic Control Unit kelimelerinin baş harflerinin kısaltılmışı. Diğer bir ve açıklayıcı adı da "Motor Beyni". Bilirsiniz ki bir aracın en ehemmiyetli parçası motorudur. Motor, açıkça o aracın kalbi gibidir. İşte o motorları da daha etkin ve verimli kullanabilmek açısından ECU'lar yönetiyor.

 
 
 

Devam etmek için bir sonraki makalemiz olan Yağmurlu havada araç kullanımı adlı yazıyı okuyabilirsiniz.

 
 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmadı.

 

Bu konu hakkında siz ne düşünüyorsunuz?