Egzoz emisyon ölçümü nedir?

Egzoz emisyon ölçümleri TÜVTÜRK İstasyonlarında belli bir ücret karşılığı yapıldığını söyleyelim. Hususi binek ve resmi araçlar ilk ü...

 

Benzin, dizel (mazot) gibi fosil yakıtlar kullanan araçlar için bir zorunluluktur egzoz emisyon ölçümü. Motorun içerisinde yer alan pistonlar, piston yuvalarına püskürtülen yakıtın yanması sonucu oluşan basıncın itmesiyle hareket ederler. Tabii ki bu yakıt yanması sonucu duman açığa çıkar. Bu duman egzoz adı verilen bir sistem vasıtasıyla dışarı atılır. Lakin piston içerisindeki yakıtın tamamı yanmaz. Bir kısmı yine egzoz sistemi kullanılarak yanmamış olarak dışarıya atılır. Buna çiğ yakıt da deniliyor. İşte zaman geçtikçe motorun ve egzoz sistemin yıpranmasıyla, doğaya bırakılan karbonmonoksit gibi zehirli gazların salınımı daha çok olmakta. Kanunlar aracın kullandığı yakıt tipine ve aracın motor hacmine göre doğaya bırakabilecekleri zararlı gaz oranlarını belirlemiştir. Bu oranların üstünde salınım olup olmadığını anlamak üzere de her aracın belli periyotlarla egzoz emisyon ölçüm merkezlerine gittikçe bu işlemi yaptırması gerekiyor.

Egzoz emisyon ölçümleri TÜVTÜRK İstasyonlarında belli bir ücret karşılığı yapıldığını söyleyelim. Hususi binek ve resmi araçlar ilk üç yaş sonuç kısmında ve sonraki her iki senede bir, diğer motorlu taşıtlar ise ilk bir yaş sonuç kısmında ve devamında her sene yaptırmak zorundadırlar. Tarım ve orman traktörleri, motorsiklet ve mopedler ile 1979 model senesi ve öncesi dizel motorlu taşıtlar, hibrit ve elektrikli araçlar ile hidrojen yakıtlı araçlar Egzoz Gazı Emisyon Ölçüm işleminden muaftırlar.

 

İşte anlaşılacağı üzere araçların motorlarında yanan gazın (egzoz gazı) egzoz vasıtasıyla dışarı atılması sonucu belirlenen oranlardan fazla zararlı gaz salınımının yapılıp yapılmadığının elektronik bir ölçüm cihazıyla yapılmış olması işine egzoz emisyon ölçümü denir.

Egzoz emisyon ölçüm işlemi yaptıracak araç sahipleri tescil ve trafik belgesi, motorlu taşıt egzoz emisyon ruhsatı, nüfus cüzdanı, ehliyet ve araç ruhsatlarını kesinlikle yanlarında getirmelidirler. Bununla birlikte ölçüm öncesi egzoz sisteminde herhangi negatif bir hal var ise bunu düzelttirmelidirler. Zira egzoz sistemi kusurlu olan araçların ölçümleri onaylanmaz. Son bir tavsiye, egzoz emisyon ölçümünden önce aracınızın periyodik bakımını yaptırırsanız aracınızın ölçüm işleminden geçmesini de garantilemiş olursunuz.

 
 
 

İsterseniz bir sonraki konumuz olan Yarı otomatik vites nedir? adlı yazıyı inceleyebilirsiniz.

 
 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmadı.

 

Bu konu hakkında siz ne düşünüyorsunuz?