İkinci el araç satın alırken nelere dikkat etmeliyim?

Tüm bunlardan sonra satın aldığınız araçta dikkatinizi açmanız gerekli olan tek şey trafik kurallarına uyarak güvenli ve keyifli bir ...

 

İstediğimiz özelliklerde, ayağımızı yerden kesecek bir araca sahip olmak herkesin hayalidir. İşte o gün geldi çattı ve bir araç almaya karar verdiniz. Araç piyasasını incelediniz ve bütçenize münasip olduğundan ötürü tercihinizi ikinci el araç almaktan yana kullandınız. Peki eylem planınız ne olmalı? Nelere dikkat etmelisiniz?

Sizin ve ailenizin ihtiyaçlarını karşılayacağına inandığınız bir ikinci el aracı kesinlikle değişik yol şartlarında sürerek test edin. Test sürüşü, aracın ön görüş alanının, yol tutuşunun, vites geçişlerinin, oturma konforunun ve daha pek çok özelliğinin istediğiniz halde olup olmadığı hakkında karar vermenizi sağlamaktadır.

İkinci el araç alımında her şeyden önce aracın bütün geçmişini size ekspertiz ve servis kayıtları ile belgeleyecebilecek yetkili satıcıları tercih edin. Size sunulan belgelerde firma yetkilisine ait kaşe ve imza bulunmasına .

İkinci el araç alacağınız muhatap galeri, aracın sahibi veyahut internet sitesi ise: Aracın satışına engel bir durumun olmadığına, çalıntı olmadığına ve eski dönemlere ait borcu bulunmadığına dair belge isteyin. Evrakları edindikten sonra aracın hasar durumu, teknik özellikleri, geçmiş bakımlarının kontrolü için yetkili bir serviste ekspertiz yaptırın. Yetkili servisten aracın özelliklerine göre güncel piyasa değerini de belirtmesini isteyebilirsiniz. Böylelikle aracın sizden talep edilen ücreti ile ilgili fikir yürütebilir, satıcı ile pazarlık yapabilirsiniz. Ekspertiz dökümanının muhakkak servis yetklisi tarafından kaşeli ve imzalı olmasına özenli olun. Bu işlem sonra ödeyeceğiniz ekspertiz ücreti size ek bir maliyet olarak görünse de ileriki devirlerde ikinci el araçtan kaynaklanacak mağduriyetinizi önleyecek, güvenli ve piyasa değerinde bir araç alışverişi yapmanızı sağlayacaktır.

 

Tüm bunlardan sonra satın aldığınız araçta dikkatinizi açmanız gerekli olan tek şey trafik kurallarına uyarak güvenli ve keyifli bir sürüş gerçekleştirmek olabilecektir.

Sıfır araç alımında muhatabınız satış sürecini kurumsal standartlarda gerçekleştiren bir yetkili satıcı olduğundan ötürü araç alım işlemi güvenlidir. Ama ikinci el araç alımında muhatabınız aracın sahibi gerçek kişi, tüzel kişi, ikinci el araç galerileri, internet ortamındaki araç satış siteleri gibi türlü olabilir. İlgilendiğiniz ikinci el aracın özellikleri bahsettiğimiz muhataplar tarafından size bilinçli veyahut bilinçsiz olarak yanlış aktarılabilmektedir. Dolayısıyle bir araca piyasa fiyatının üstünde bedel ödemeniz ve ilerde hesapta olmayan ağır bakım onarım masrafları ile karşı karşıya kalmanız sözü edilen olabilir.

 
 
 

Bilginizi arttırmak için bir sonraki konumuz olan Kadınların gözleri nasıl okunur? adlı yazıyı inceleyebilirsiniz.

 
 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmadı.

 

Bu konu hakkında siz ne düşünüyorsunuz?