Fren balatası nasıl temizlenir?

Değinmemiz gerekli olan diğer bir husus da balataların yerinden sökülüp temizlenince tekrar takılması işi. Bu biraz riskli bir iştir....

 

Birçoğumuz için araç temizliği pek önemli bir husus. Bazılarımız aracını kendisi temizlemeyi tercih ediyor. Özel olarak ta aracının boya ömrünü düşünenler. Aracın içi kadar dışı da önemli Yani dışının da her anlamda temiz ve bakımlı görünmesi şart. Ama bilen bilir en zoru da fren balatalarının temizlenmesi işidir.

Değinmemiz gerekli olan diğer bir husus da balataların yerinden sökülüp temizlenince tekrar takılması işi. Bu biraz riskli bir iştir. Malum vidaların yerine güzelce oturtulup sağlam bir biçimde sıkılması gerekiyor. Tekerlekleri çıkardığımızda karşımıza disk ve balata grubu çıkacak. Cıccır veyahut lokma anahtar kullanılarak balatayı muhafazasından çıkarıyoruz. Daha sonrasında balataları güzelce bir ytemizliyoruz. Balata temizliğinin sağlıklı frenleme için de ne kadar önemli olduğunu belirtmeden heçmeyelim. Devamında işlemleri tersinden yaparak balataları yerine takıyoruz Sonra balata muhafazasını da takıp, tekerlekleri takıyoruz. Somunları güzelce sıkmayı unutmayın!

Fren balatası temizliği için piyasada satılan temizleme solüsyonları var. Fakat bu solüsyonları uygulamak biraz uğraş verici. Aslına bakarsanız ister hazır temizleme ürünleriyle istersek klasik metodlarla bu işi yapmak isteyelim her halükarda tekerleri sökmemiz gerekecek. Evet, yanlış duymadınız. Çünkü fren balatalarına tekerleği sökmeden ulaşmak mümkün değil. Belki jantlarınız geniş aralıklıysa ön tekerleri sökmeye gerek kalmayabilir ama arka tekerleri muhakkak sökmek zorundasınız. Tekerleri söküp çıkardıktan sonra karşınıza fren kampanası ve kampananın üstündeki fren balataları çıkacak.

 

Zaman geçtikçe aracın fren balataları üstünde pas oluşur. Bu hem balatalardan ses gelmesine neden olur aynı zamanda jantlar üstünde kirli bir görüntüye de neden olur. Balatalarda pas oluşmasa bile balata yağının etkisiyle üstüne yapışan toz ve karbonlar, yapışkan ve pis bir maddeye dönüşerek jantlarımızın kirli bir görünümde olmasına neden olurlar. Basınçlı  su ve fırça vasıtasıyla yapılmış olan temizlik çabası ise yetersiz kalır. Bu halde bir çoğumuz elimize bezi alarak jant aralarını tek tek silmeye çalışırız. Ama çok geçmeden yine kirlendiğini görürüz. Peki bunun bir çaresi yok mu? Tabii ki var. Jantlarda uzun bir zaman temiz görünümün yolu; fren balatalarını devamlı aralıklar ile temizlemekten geçiyor.

Bundan sonrası ise basit. İstersek piyasada 5-10 TL arasında fren balatası temizleme spreylerini kullanarak, istersek de elimize bezi alıp su ile ıslatarak temizliğimizi yapabiliriz. Ama balatalar paslanmışsa temizliğe geçmeden muhakkak paslanan bölümlere pas sökücü uygulamalıyız. Balataları ve kampanayı toptan pastan arındırdıktan sonra temizlik işlemini yapabiliriz. Güzel temizliğin sonrasında uzunca bir zaman temiz kalacak jantlar düşünüldüğü zaman ara sıra da olsa yapılması gerekli olan bir iş olduğu ortada.

 
 
 

Dilerseniz bir sonraki makalemiz olan Ecu nedir? adlı yazıyı inceleyebilirsiniz.

 
 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmadı.

 

Bu konu hakkında siz ne düşünüyorsunuz?