Ekmek ağacı nasıl bir ağaçtır?

Ağaç tropik iklimde yetişir. Ağacın yetişeceği toprak yapısının güçlü olması gerekmektedir. Ekmek ağacı Hindistan, Malezya ve Antille...

 

Dutgiller ailesine ait Artacorpus cinsinden olan bir ağaç olan ekmek ağacının meyvesi olgunlaşmaya başladığı zaman hem etli aynı zamanda unludur. Ağacın meyvesi ekmek gibi fırında pişirilerek yenebilir. Ağacın ana vatanı Hint okyanusunun doğusu ve Büyük okyanusun batısında bulunmakta olan adalardır.

Ağaç tropik iklimde yetişir. Ağacın yetişeceği toprak yapısının güçlü olması gerekmektedir. Ekmek ağacı Hindistan, Malezya ve Antiller'de bolca bulunmaktadır. Türkiye'de bu ağacın yetiştiriciliğine en ideal yer Antalya bölgesidir.

Ekmek ağacı bir senede iki veyahut üç kez meyve vermektedir. Meyveler ağacın gövde bölümünde çıkar. İlk başta renkleri yeşil olan bu meyveler olgunlaştıkça sarıya döner. Bir meyvenin takriben ağırlığı 2 kilogramdır. Ağaç tek evciklidir. Büyüklüğü ise kavun iriliği kadardır. Boyu 20 metreyi bulabilir. Ağacın üretimi köklerden yayılan filizler ile yapılmaktadır. Ağaç altı yaşına geldiği zaman benzer zamanda da altı metre uzunluğa ulaşır. Ağaç bu seviyeye geldiği zaman bütün sene süresince ürün vermektedir.

17. yüzyılda İngiltereli gezginler ağacın ana vatanı olan bu adalarda ekmek yerine tüketildiğini belirtmişlerdir. Ağacın meyveleri yakın zamanımızda de yöre halkının temel besin maddesidir. Ekmek ağacının meyvelerinin batı dünyası ile tanışması 18. yüzyılda olmuştur. Karayipler'de Britanya kölelerine ucuz besin arayan Teğmen William Bligh Ekmek Ağacından meyve toplamış ve bunu batı dünyasına tanıtmıştır. Ağaç tropik bölümlerde fazlaca dikilmiş ve bu bölümlerde en fazla tercih edilen besin maddelerinden biri durumuna gelmiştir.

 

Ekmek ağacı ve meyvesi yetiştiği bölümde bulunan yerliler tarafından bir çok alanda kullanılmaktadır. Yerliler meyvenin iç kabuğundaki yapılardan kumaş dokur. Ağacın gövdesini ise ev eşyası ve kano yaparken kullanırlar. Dış yüzeyden çıkan sıvı kanolarda bulunan deliklerin kapatılmasında da işe yarar. Ağaç Hindistan, Malezya gibi ülkelerde kağıt üretiminde de kullanılmaktadır. Ağacın meyvesi %25 oranında nişasta içermektedir. Bu neden ile ekmek ağacının meyvesi birayı andıran içeceklerin yaparken da tercih edilir. Ağacın meyvesi haşlanarak da tüketilebilmektedir.

 
 
 

İsterseniz bir sonraki makalemiz olan Paprika nasıl yetiştirilir? adlı yazıyı okuyabilirsiniz.

 
 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmadı.

 

Bu konu hakkında siz ne düşünüyorsunuz?