Eski koltuk nasıl yenilenir?

Koltuklarının iskeleti hala sağlam olup yenilemek isteyenler bu işi profesyonelce yapan koltuk kaplama atölyelerine gidip yardım alab...

 

Koltuklar, bir mekanda oturma veya dinlenme ihtiyacı giderilen ve günlük yaşamda pek önemli bir yeri bulunan eşyalardır. Bundan dolayı içerisinde koltuk bulunmayan ne bir ev, ne de bir ofis düşünülemez. Nerede ise içerisinde bulunulan her mekanda var olması gerekli olan ve kimselerin devamlı ihtiyaç duyduğu bu eşyanın, rahatlığı ve işlevselliğinin yanında ek olarak estetiğine de önem vermek güzellikten zevk alan insanoğlunun bir gerekliliğidir.

Koltuklarının iskeleti hala sağlam olup yenilemek isteyenler bu işi profesyonelce yapan koltuk kaplama atölyelerine gidip yardım alabilir. Lakin koltuk kaplama işini evinde kendi başına yapmak isteyenler de belirtilmiş önerileri dikkate alırsa başarılı sonuca ulaşacaklardır. Hepsinden önce yenilenecek olan eski koltuğu toptan üstündeki kumaştan ayırmak gerekmektedir. Eğer koltuğun süngerleri zarar görmüşse süngerlerin de koltuktan bütünüyle ayrılması gerekmektedir. Koltuğa döşenecek olan yeni sünger döşeneceği yerin boyutunda kesilmesi yerine direkt olduğu boyutta koltuğa zımbalanıp arda kalan sünger kesilerek koltuktan ayırılmalıdır. Koltuğun yeni sünger döşenmesi gerekli olan bütün kısımları benzer işlemden geçirilip kumaş kaplama kısmına geçilmelidir. 

Ev kullanımı için üretilmiş koltukların birçok çeşiti vardır. Kelebek koltuk, ikili kanepe, tekli kanepe, köşe kanepe gibi koltuk çeşitleri ev kullanımına münasip oturma ürünlerinden bazılarıdır. Bu ürünler ağaç iskelet üstüne münasip yaylı veyahut yaysız süngerlerin yerleştirilip üstüne de münasip kumaşın kaplanmasıyla üretilir. Koltukların dışarıdan görünen bölümleri yalnızca üst kumaşı, dokunularak hissedilen kısmı da sadece sünger ve yay bölümü olduğundan buralarda oluşan bir deformasyon çoğu zaman kullanıcıda koltuğun artık kullanılamayacak halde olduğu algısını doğurur. Lakin koltuklara mobilya denmesinin nedeni olan ve genellikle ağaç malzemeden yapılmış olan iskelet bir koltuğun en ehemmiyetli bölümüdür. Eğer koltuğun iskeleti sağlamsa, bu hal koltuğun hala kullanılabilmektedir olup kolay bir biçimde yenilenebileceğini göstermektedir 

 

Koltuk kaplama işlemi için edinilmiş döşemelik kumaş, kirlenmeye, yanmaya, yırtılmaya dayanıklı kumaş olmalıdır ve koltuğun döşenecek her yerinden takriben bir karış boşta pay kalacak kadar büyük olmalıdır. İlk başta koltuğun sırt yaslama kısmının arkasından, kumaşı tam olarak gergin biçimde zımbalamaya başlamak gerekmektedir. Üst bölümden başlayan zımbalama işlemi, kumaşı tümüyle gergin tutup hiç buruşmaması sağlanarak aşağı doğru devam etmelidir. Bütün kumaş olması gerektiği gibi zımbalandıktan sonra kenarlarda bırakılan kumaş payından, bir sıra daha zımbalama işlemi yapmak gereklidir. Bu biçimde koltuk kumaşı hep gergin ve sağlam duracaktır. 

 
 
 

İsterseniz bir sonraki makalemiz olan Ahşap kapı nasıl kullanılır? adlı yazıyı inceleyebilirsiniz.

 
 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmadı.

 

Bu konu hakkında siz ne düşünüyorsunuz?