Dişbudak nasıl yetiştirilir?

Dişbudak bitkisi Akdeniz iklimini seven bir bitki olarak bilinmektedir. Akdeniz ikliminin görüldüğü, maki bitki örtüsünün olduğu yerl...

 

Zeytingiller ailesinden olan dişbudak park ve bahçelerde devamlı yetiştirilen bir bitki olarak bilinmektedir. Boyu 10 metreye kadar ulaşabilen bu bitki kimi kez hastalıklara tedavi içerisinde kullanılmaktadır. Daha fazla kabukları kullanılan bu bitkinin bazen de yaprakları kullanılmaktadır. Bu özelliklerinden ötürü çokca yerde yetiştirilen dişbudak Türkiye ve dünyada hayli sık yetiştirilen bir bitki olarak bilinmektedir.

İklim İsteği

Dişbudak bitkisi Akdeniz iklimini seven bir bitki olarak bilinmektedir. Akdeniz ikliminin görüldüğü, maki bitki örtüsünün olduğu yerlerde rahat bir biçimde yetişir. Bu özelliğinden ötürü dişbudak sıcak ve kurak havaları daha fazla sever. Türkiye’de sahil kesimlerin hemen hepsinde dişbudak yetiştirilirken dünyada ise daha fazla Güney Avrupa ve Batı Asya’da yetiştirilir. Ek olarak bu bitki kış donlarına karşı gayet hassastır. Yetiştiği yerin yarı nemli olması gerekmektedir.

Toprak İsteği

Dişbudak bitkisinin tohumlarının ekilmeden önce ekim ve şubat ayları arasında buzdolabı içerisinde 2 ay bekletilmesi gerekmektedir. Ekimi ise Mart ayının başında yapılmış olması gerekir. Bitki yaz sıcaklıklarının fazla olduğu bir yerde yetiştiğinden yaz mevsimindeki aylarda devamlı sulanmalıdır. Toprağın özel olarak yaz gibi aylarda kuru kalmaması gerekmektedir. Sonbaharda ise bitkinin gübrelenmesi gerekir. Bitkinin hem yaprakları aynı zamanda kabukları toplanarak çok alanda kullanılmaktadır. Hasat zamanı genelde ilkbaharın başlarıdır.

Dişbudak Akdeniz ikliminde yetişen bir bitki olduğundan rutubetli toprakları sever. Toprağın humus açısından zengin olmasına gerek yoktur. Balçık topraklarda da iyi yetişir.

 
 
 

Okumaya devam etmek için bir sonraki konumuz olan Çuha çiçeği nerede yetişir? adlı yazıyı okuyabilirsiniz.

 
 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmadı.

 

Bu konu hakkında siz ne düşünüyorsunuz?