Kabız yapan yiyecekler

Düzenli olmayan bağırsak hareketleri uzun zaman benzer halde devam ederse bağırsağın kolon bölümünün gerilemesine, bunun nihayetinde ...

 

Boşaltım sisteminin düzenli çalışmamasından kaynaklanan bir sorun olan kabızlık türlü sebeplerle bağırsak hareketlerinin sekteye uğraması halidir.

Düzenli olmayan bağırsak hareketleri uzun zaman benzer halde devam ederse bağırsağın kolon bölümünün gerilemesine, bunun nihayetinde da kronik kabızlık probleminin doğmasına neden olur.

Kabızlık yapan yiyecekler nelerdir?

Çay kabızlığı tetikleyen başka bir gıdadır. Eğer vazgeçemiyorsanız demli çay yerine açık çay tercih etmelisiniz.

Çikolata kabız yapan yiyecekler arasında ilk sıralarda yer bulur. Düşük lif ve yüksek şeker, kabızlığın bir numaralı nedenidir.

Kafein, vücudumuzun su oranını düşürür. Buna bağlı olarak kabızlık riski artar. Kabızlık riskini en aza indirmek için kafein içeren içeceklerden uzak durmak gerekmektedir.

Kola gibi asit içeren gıdalar da bağırsak hareketlerini sekteye uğratır. Şu nedenle mümkün ise benzer zamanda mide düşmanı bu gıdaları hayatımızdan çıkarmalıyız.

Yağlı ve şekerli süt ürünleri kabızlığı tetikler. Peynir ve süt bu listenin başında yer bulur. Eğer kabızlık sorununuz var ise bir zaman bu yiyeceklerden uzak durun.

Besinlerin hemen tamamı doğal halleriyle vücudumuza faydalıyken işlendiklerinde tümüyle tersi bir hal doğar ve artık faydadan çok zarar vermeye başlarlar. Lif yönünden fakir olan işlenmiş gıdalar kabızlık sorununu tetikler.

 

Makarna ve pirinç tümüyle hayatımızdan çıkaracağımız yiyecekler olmamak ile beraber sık tüketilmeleri kabızlık yapmaktadır. O nedenle tüketirken denge kurmak ve bu besinlere ara ara yemek gerekmektedir.

Hazır soslar vücudumuzun su oranını düşürür. Bu yüzden de az tüketilmeli ve tüketilirken de lif oranı yüksek gıdalarla dengelenmelidir.

Beyaz ekmek, az oranda lif içerdiği için kabızlığa yatkın yapıya sahip olanların uzak durması gerekir. Beyaz ekmek yerine buğday ekmeği, çavdar ekmeği gibi lif oranı yüksek ekmekler tercih edilmelidir.

Pastane ürünlerinin hepsi bağırsak hareketlerini yavaşlatır. Bu neden ile de yasaklı yiyeceklerdendir. Olabildiği kadar az tüketmek, sağlık yönünde yararlıdır.

 
 
 

İsterseniz bir sonraki makalemiz olan Bamyanın faydaları adlı yazıyı inceleyebilirsiniz.

 
 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmadı.

 

Bu konu hakkında siz ne düşünüyorsunuz?