Hazımsızlık Nasıl Giderilir?

Hazımsızlık nedir, nasıl giderilir? Hazımsızlık nasıl geçer, hazımsızlığa ne iyi gelir? Hazımsızlığı önlemek için neler yapılabilir? Hazımsızlık tedavisi hakkında bilgiler...

 

Hazımsızlık Nedir?

Hazımsızlık birçok insanın başına gelebilen, mide bölgesinde yer alan yemekten sonraki şişkinlik için kullanılan bir ifadedir. Hazımsızlık bir hastalık değil, vücutta meydana gelen bir rahatsızlıktır.

Hazımsızlık neden olur?

Hazımsızlık bir çok nedenden kaynaklanıyor olabilir. Genellikle gastrit gibi rahatsızlıklar hazımsızlık oluşmasına sebep olmaktadır. Yaygın olan sebepleri arasında şunlar sayılabilir:

Hazımsızlığa sebep olan hastalıklar veya durumlar

Çok yağlı yemekler yemek

Çok fazla baharatlı yemek yeme

Yemekleri hızlı bir şekilde tüketmek

Gazlı içecekler

Kafein içeren gıdaların veya içeceklerin aşırı derecede tüketilmesi

Antibiyotikler de dahil olmak üzere ilaçlar, bazı ağrı kesiciler

Sigara içilmesi

Sinirlilik

Aşırı alkol tüketimi

Duygusal travma

Peptik ülserler

Safra taşları

Pankreas iltihabı (pankreatit)

Mide kanseri

Hazımsızlık; reflü, ülser, safra kesesi, pankreas gibi hastalıklarla beraber ortaya çıkabilir. Özel olarak, midesinde hastalık olan bir kişide hazımsızlık görülme olasılığı çok yüksektir. Bazen de yemek sonrası hareketsizlik durumu, hazımsızlığı tetikleyebilmektedir. Hazımsızlık çözülemeyecek büyük bir sorun değildir. Eğer beslenmenize ve yeme alışkanlıklarınıza çok dikkat ederseniz, hazımsızlık problemini kolaylıkla çözebilirsiniz.

 

Hazımsızlık Nasıl Geçer?

Hazımsızlığa ne iyi gelir? diyorsanız, bu maddeleri mutlaka uygulamanızda fayda var.

Bünyeye göre hazımsızlık yapan yiyecekler değişiklik gösterebilirler. Bu açıdan kendi doktorunuz olun ve size hangi yemekler hazımsızlık yapıyorsa onu yemekten vazgeçin.

Kesinlikle hareketli olun ve spor yapın. Yürüyüşler yapmak bağırsakların çalışmasını sağlar. Her gün düzenli yürüyüş yaparsanız, bağırsaklarınız düzenli bir şekilde çalışır ve hazımsızlığı önler.

Yemeklerde kimyon kullanın. Kimyon hazımsızlığı önlemek için çok işe yarar.

Süt ve süt ürünleri hazımsızlığa iyi gelir. Özellikle de mideye ve bağırsaklara iyi geldiği bilinmektedir. Süt ürünlerinde bulunan bakteriler bağırsakların düzenli çalışmasını sağlar.

Hazımsızlık giderici çaylar içebilirsiniz. Örneğin; Zencefil, Papatya, Tarçın, Limon kabuğu, Taze naneyi birer tutam suyla karıştırarak 8-10 dakika kadar demleyin ve için.

Piyasada bulunan bağırsak çalıştırıcı yoğurtları tüketebilirsiniz. Fakat bunların da aşırı tüketilmesinde zarar vardır.

Bir miktar turp'u dilimleyip üzerine limon sıkıp yiyin. Hamile iseniz bunu kesinlikle yapmayın.

 
 
 

Devam etmek için bir sonraki makalemiz olan Hazımsızlık Nedenleri adlı yazıyı inceleyebilirsiniz.

 
 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmadı.

 

Bu konu hakkında siz ne düşünüyorsunuz?