Buzdolabı neden kar yapar?

Besinlerde bulunan mikroorganizmalar oda sıcaklığında hızla üreyip besinlerin bozulmalarına yol açarlar. Bu neden ile besinlerin mikr...

 

Buzdolapları, besinlerin bozulmadan uzun zaman saklanmaları için soğutma ve dondurma yönteminin kullanılmış olduğu eşyalardır. Bu eşyalar yakın zamanımızda her evin temel ihtiyaçları arasındadır.

Besinlerde bulunan mikroorganizmalar oda sıcaklığında hızla üreyip besinlerin bozulmalarına yol açarlar. Bu neden ile besinlerin mikroorganizmaların üremesi için münasip olmayan bir ortamda saklanması gerekmektedir. İşte buzdolapları da bu amaçla üretilmişlerdir. Buzdolaplarınon iç sıcaklıkları çoğunlukla +4 derecenin altında tutulur ve bu vesileyle besinlerin içerisinde mikroorganizmalar çoğalamaz ve bu besinler daha uzun zaman dayanırlar.

Evlerde sürekli bir şekilde çalışan eşyalardan birisi olan buzdolaplarında ara sıra bazı arızalar da görülebilmektedir. Bu arızalardan birisi de buzdolabı içerisinde kar oluşmasıdır. Çoğunlukla buzdolabının dondurucu tarafında meydan gelen bu karlanma, buzdolabının sağlıklı halde çalışmadığının bir göstergesidir. Karlanma pek önemli olmayan bir arıza olarak değerlendirilir ve çözümü de genellike kolay ve düşük maliyetlidir.

Buzdolabı Neden Kar Yapar?

Ek olarak dondurucu bölümünün aşırı doldurulması, havalandırmayı negatif etkileyerek içeride nem oluşmasınına neden olur ve bu halde da kar oluşumu ortaya çıkar.

Buzdolabına sıcak olarak koyulan yemekler de kar oluşumuna neden olur. Sıcak yemeklerdeki buharlaşma daha çok olduğundan, yemekten kaynaklanan su buharı da dondurucu bölmesine ulaşıp şurada donarak kar oluşumuna neden olur.

 

Buzdolabının kar yapmasının nedeni, buzdolabı içindeki su buharının, buzlukta önce yoğuşarak sıvı hale gelmesi, sonrasında da bu sıvının donarak buz hale gelmesidir. Bu olayın gerçekleşmesi genelde dolap kapağında bulunan lastikteki sorunlardan kaynaklanır.

Buzdolabı kapağında bir problem var ise dolap kapağı tam anlamıyla kapanmaz ve dolap içine devamlı hava alır. Havada bulunan nem, yani su buharı da °C’un altında olan dondurucu bölmesinde donar ve kar oluşur. Bu sorunun giderilmesi için buzdolabının kapı lastiğinin değiştirilmesi

 
 
 

Dilerseniz bir sonraki makalemiz olan Conta nasıl değiştirilir? adlı yazıyı okuyabilirsiniz.

 
 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmadı.

 

Bu konu hakkında siz ne düşünüyorsunuz?