Chopstick nasıl tutulur?

Chopstick ile yemeye başlamadan önce chopstick tutuşu çok önemlidir. Öncelikli çubukların uçları benzer hizada olabilecek biçimde tut...

 

Uzak doğu ülkelerinin yemeklerinde gereken olan chopstick kullanımı başlarda zor gelen ama doğru halde deneme yapıldıkça kolay bir hal almaktadır. Şahısların bilmesi gerekli olan ilk şey çok fazla chopstick türü olduğudur. Kimisi büyük, kimisi küçük iken bazıları pürüzlü yüzeylere sahiptir. Yeni başlayanlar için küçük ve pürüzlü olanlar ile yapılmış olması tavsiye edilir. Çünkü diğerleri kolay bir biçimde elden kayabilmektedir ve büyük oldukları için tutması daha zor olur. Münasip çubuk seçildikten sonra ilk adım olarak chopstick tutuşu öğrenilmeli ve daha devamında yemek yeme safhasına geçilmelidir. 

Chopstick nasıl kullanılır?

Chopstick ile yemeye başlamadan önce chopstick tutuşu çok önemlidir. Öncelikli çubukların uçları benzer hizada olabilecek biçimde tutulur. Alt tarafta kalan çubuk baş parmağının ele en yakın tarafı ve orta parmak arasında kalacak halde tutulmalıdır. Üst tarafta kalan çubuk ise baş parmağının ucu ve işaret parmağının arasında olmalıdır. Yemeğe başlamadan önceki tutuş biçimi böyle olmalıdır. Daha sonrasında yemek yenileceği zaman üst tarafta kalan çucuk işaret parmağı ile alt çubuğa doğru itlerek kullanılmalıdır. Dikkatli olunması gerekli olan alt çubuk yemek yeme sırasında sabit olarak kalmalıdır. Bu hale chopstick kullanıcıları hayli dikkat göstermelidir. Aksi durumda yemek yeme işlemi bir hayli zor olabilir.

Yeni başlayanlar hepsinden önce küçük parçaları alarak kendileri geliştirebilirler. Zaten chopstick kullanımı gayet kolaydır. Birkaç öğünden sonra kişiler çok hızlı şekilde geliştiklerini fark ederler. Küçük ve pürüzlü çubuklar ile başlayanlar bile kısa bir zaman içinde büyük çubuklara geçebilmektedir.

 
 
 

Devam etmek için bir sonraki makalemiz olan Peynirli pide nasıl yapılır? adlı yazıyı inceleyebilirsiniz.

 
 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmadı.

 

Bu konu hakkında siz ne düşünüyorsunuz?