Pilot lisansı nasıl alınır?

Avrupa Birliği sivil havacılığı güvence altına almak amaçlı EASA (European Aviation Safety Agency) adlı örgütü kurmuştur. Bu kurum de...

 

Pilot lisansı, bir hava taşıtında pilotluk yapmak için gereken olan resmi bir belgedir. Profesyonel yahut bireysel, pilotluk yapmak isteyenlerin mecburi olarak sahip olması gerekmektedir. Avrupa birliğine üye ülkeler lisans (license) terimini kullanırken Amerika'da sertifika (certificate) denir. Türkiye'de de avrupa standartları geçerlidir.

Avrupa Birliği sivil havacılığı güvence altına almak amaçlı EASA (European Aviation Safety Agency) adlı örgütü kurmuştur. Bu kurum denetleyici bir kuruluştur. Lisans almak amacı ile başvurulan okullar EASA lisansı verebilmelidir aksi durumunda Türkiye'de geçerlilik kazanmaz. Sivil Havacılık Genel Müdürlüğünün 2012'de yayınladığı kararnamede bu açıkça belirtiliyor.

Üç tip pilot lisansı vardır;  bireysel pilot lisansı (PPL), ticari pilot lisansı (CPL) ve havayolu nakliye pilotu lisansı (ATPL). Bu lisanslardan minimum birini alabilmek için her şeyden önce havacılık İngilizcesini biliyor olmak gereklidir. Daha sonrasında EASA lisansı veren bir okul seçilmelidir, Türkiye'de lisansınızın geçerli olabilmesi için bu husus şarttır. Amerika'da yahut Arap ülkelerinde verilen lisansların geçerliliği ne yazık ki Türkiye'de yoktur. Okul seçildikten sonra kurslar alınmaya başlanacaktır. Almak istenen lisansın çeşidine göre EASA'nın öngördüğü dersleri kurslar sağlar ve kurslar nerdeyse 1 (bir) sene sürmektedir. Bütün bu süreç tamamlandığında lisans almaya hak kazanılmış değildir hala yalnız olarak kurs yeterli olmayacaktır. Diyelim ki PPL lisansı kursu aldınız bunun üstüne IR (Instrument Rating)  gereklidir. Yani aletli uçuş kursu da almak gerekecektir. Adından da anlaşılacağı gibi (instrument rating) alet edevat reytingi; bir beceri ölçme metodudur. Sizin aletleri nasıl kullandığınıza dair reyting verisi vermektedir, bunun da kursu vardır ama lisans veyahut sertifikayla karıştırmamak gerekmektedir.

 

IR reytingini aldıktan sonra EASA lisansı alabilmek için geriye gereken birkaç eğitim kalıyor. Bunlar; PIC (pilot in command), ME (multi engine), CA (complex aircraft)' dır. 'Pilot in Command' eğitimi pilot adaylarının yalnız olarak 100 saatlik uçuş süresini doldurmaktır. 'Multi Engine' eğitimi ise çok motorlu uçuş reytinigini elde etmektir. Yine tekrar etmekte yarar var Multi Engine eğitimi de kurs değildir bir reyting çeşididir. Son olarak 'Complex Aircraft'  ise iniş takımlı uçuş eğitimidir. Bütün bu uzun ve yorucu kurs eğitim sürecinden sonra pilot adayları EASA lisansını almaya hak kazanmış olurlar.

 
 
 

Dilerseniz bir sonraki makalemiz olan Dış mimar nasıl olunur? adlı yazıyı inceleyebilirsiniz.

 
 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmadı.

 

Bu konu hakkında siz ne düşünüyorsunuz?