Ceviz yetiştiriciliği nasıl yapılır?

Fidan ekimini takip eden birkaç sene süresince hafta içinde 2 kez sulama yapılmaktadır. Sulama yapılırken suyun köklere ulaşmasına di...

 

Binlerce seneden bu yana ceviz Anadolu’nun türlü bölümlerinde yetiştirilen değerli bir ağaç çeşididir. Bulunmuş olduğu iklim koşullarına adapte olmuş çok miktarda tür bulunmaktadır. Bundan dolayı ceviz ağacı yetiştirmek için bölgenin iklim koşullarına münasip türün seçilmesi gerekmektedir. Başlıca ceviz çeşitleri chandler, pedro, fernor, fernette, midland, hartley, payne, serr, franquette, Yalova -1, Şebin, Bilecik, Gültekin, Kaplan 86, Maraş-18, Yavuz-1, ve Tokat-1’dir.

Sulama

Fidan ekimini takip eden birkaç sene süresince hafta içinde 2 kez sulama yapılmaktadır. Sulama yapılırken suyun köklere ulaşmasına dikkatli olunması gerekmektedir. Sulama suyu olarak kimyevi maddelerce kirlenmemiş envaiçeşit su kullanılabilmektedir.

Dikim

Ceviz fidanları asgari 8*8 metre aralık verilerek dikilir. Bahçe özelliğine göre 12*12 veyahut 10*10 metre verilerek de dikilebilir. Fidan çukuru 70 cm genişlikte ve bir metre derinlikte açılır. Köklerin zarar görmemesine dikkat göstererek dikilir.

Budama

Köklerin güçlenmesi için dikim sırasında zayıf, kırılmış ve ölü köklere kök budaması yapılmaktadır.

Toprak

: Güçlü kök sistemine sahip olan cevizin kökleri toprağın 5 metre derinliğine kadar ilerleyebilir. O nedenle derin topraklarda yetiştirmeye elverişlidir. Ceviz asgari 2 metre derinliğe sahip topraklarda yetiştirilebilir. Toprak çeşidi açısından seçici değildir. Ama taban suyuna karşı duyarlıdır. Taban suyunun 2.5 metreden daha yüksekte olmaması gerekmektedir. En iyi verim gevşek, süzek, havadar ve alüvyal topraklardan alınır. Suyu tutan ağır ve killi topraklarda iyi gelişemez. Toprağın ph seviyesi 6-7 olmalı, tuz problemi bulunmamalıdır.

 

Hızlı büyüyen bir ağaç olan ceviz 40 metreye kadar boylanabilir. Geniş taçlı bir ağaçtır. Erişkin bir ceviz ağacı 500 metrekarelik bir alanı kaplayabilir. Kazık köklü bir ağaçtır, kökleri toprağın 5 metre derinliğine kadar ilerler. Gövde dalları toprak yüzeyinden 1-2 metre yükseklikten başlayarak başlar. Gelişim özellikleri ve çok senelik bir ağaç olduğu göz önünde bulundurularak ceviz dikilecek alanın belirlenmesi gerekmektedir.

İklim

Ceviz, kış ve ilkbahar gibi aylarda soğuklama ihtiyacını karşılayacak kadar soğuğa sıcak aylarda büyüme ve olgunlaşmayı sağlayacak 25-30 derece arasındaki sıcaklığa ihtiyaç duyar. 40 derecenin üstündeki sıcaklıklar meyve kalitesini düşürür. -20 derecenin altında zarar görür. Çeşidine göre değişmekle beraber cevizin soğuklanma ihtiyacı 7 derecenin altında 500-2000 saat arasındadır.

 
 
 

Dilerseniz bir sonraki konumuz olan Japon gülü bakımı adlı yazıyı okuyabilirsiniz.

 
 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmadı.

 

Bu konu hakkında siz ne düşünüyorsunuz?