Bebeğe meyve suyu nasıl verilir?

Dışarıdan alacağınız meyve sularını vermek yerine evde yapacağınız komposto biçiminde meyve sularını içirmek bebeğinizin meyve suyunu...

 

Bebeklerinizin ek gıdaya geçiş devirlerinde az ölçüde verilmesi gerekli olan meyve sularını bebeğinizin seveceği ve içeceği biçimde yapmanız önemlidir. Meyve suyunu mutlaka ana besin olarak vermeyiniz çünkü meyveler şekerli olduğundan bebeğinize şeker olarak dönecektir. Mama yedikten bir zaman sonra az ölçüde vermeniz daha doğru olabilecektir.

Dışarıdan alacağınız meyve sularını vermek yerine evde yapacağınız komposto biçiminde meyve sularını içirmek bebeğinizin meyve suyunu kolay hazmetmesine yardım eden olabilecektir. Dışarıdan tümüyle organik denmesine karşın alınan meyve sularında şeker olduğundan çocuğunuz devamlı tatlı şeyler isteyebilir. Meyve suyunu fazla miktarlarda vermeniz fazla gaz oluşumuna ve karın ağrılarına da yol açabilir.

Şimdi çocuklarınıza vitamini bol meyve suları hazırlamaya ne dersiniz? 

Yapacağınız meyve sularını meysimine özel meyvelerle hepsini karıştırarak karışık biçimde de verebilirsiniz. Böylece sevmediği meyveyi de sevdiği meyvelerle içirerek her meyveden vitamin almasını sağlayabilirsiniz. 

Yapacağınız meyve sularında bir başka dikkatli olunması gerekli olan husus meyvelerin mevsime özel meyveler olmasıdır. Kış ve yaz mevyelerini mevsiminde yedirmeniz çocuğunuzun sağlığı için büyük önem taşır.

Çocuğunuzun sağlıklı gelişimi için tüm vitaminleri almasını sağlayarak sağlıklı gelişimini sağlayabilirsiniz.Fakat fazla ölçüde içireceğiniz meyve suyu yarar yerine çocuğunuza zarar sağlamaktadır. Tatlı ya alışması vereceğiniz ek gıdaları daha az yemek istemesine meyve suyunu daha fazla içmek istemesine neden olabilir. Bu da sağlıklı gelişimini engelleyecektir. 

 

Bebeğinize verebileceğiniz ilk meyveler şeftali, kiraz, kayısı ve havuç gibi meyvelerdir. Bu meyvelerle meyve suyu yapmaya başlarsanız bebeğinizde fazla gaz oluşumunu engellemiş olursunuz. Yaşına geldikçe diğer meyveleride vererek çocuğunuzun sağlıklı gelişimini sağlayabilirsiniz.

Aldığınız sebze ve meyveleri güzelce yıkadıktan sonra püre durumuna getirerek suyunu çıkartabilirsiniz. Bu biçimde çocuğunuz için meyve suyu oluşturabilirsiniz. Diğer bir alternatifinizde meyveleri sıkarak meyve suyu şekline getirmenizdir. Meyveleri el yordamıyla yahut rondo ile sıkabilirsiniz. Böylelikle içine şeker eklemediğiniz için çocuklarınızın meyvenin tam tadını alacak ve vitaminini alarak içecektir.

Meyve suyu yaparken cam rende kullanmaya özen gösteriniz. Kendiniz için kullandığınız ürünler yerine bebeğinize münasip ürünler alarak meyve sularını yapabilirsiniz. Yapacağınız meyvelerinde organik olmasına özen gösteriniz. 

 
 
 

İsterseniz bir sonraki konumuz olan Et benleri neden oluşur? adlı yazıyı inceleyebilirsiniz.

 
 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmadı.

 

Bu konu hakkında siz ne düşünüyorsunuz?