Balık ne kadar tüketilmeli?

Dünyanın gelişmiş ülkelerinde kişi başına düşen balık eti tüketimi bizim ülkemizdekine oranla çok çok fazladır. Türkiye'de kişi başı ...

 

Yağı ile birlikte gayet faydalı bir besin olan balık etinde omega 3, omega 6 yağ asitleri ile A, B ve K vitaminleri bulunur. Bunların haricinde balık etinde selenyum, magnezyum ve fosfor gibi mineraller mevcuttur.

Dünyanın gelişmiş ülkelerinde kişi başına düşen balık eti tüketimi bizim ülkemizdekine oranla çok çok fazladır. Türkiye'de kişi başı senede 8 kg balık tüketilirken ABD'de 23 kg, Japonya'da 90 kg, Avrupa Birliği'ne bağlı ülkelerde ise 22 kg tüketilmektedir. 

Diyet yapan kimselerin balık etini diyet programlarında ihmal etmemeleri gerekmektedir. Diyet listelerine en ideal besinlerin başında balık gelir.

Hafta içinde minimum 3 kez balık tüketilmesi gerekirken hangi zamanda hangi balığın tüketileceğine de dikkati açmak gerekmektedir. Örneğin sarpa balığı deniz otları ile beslendiği için mayıs ayında tüketilmelidir. Diğer aylarda bu balığın lezzeti mayıs ayındaki kadar lezzetli olmaz. 

Su ürünlerinin insanların sağlığı açısından çok yararlı olduğu bilinmesine ve üç tarafımız denizlerle çevrili olmasına karşın yeterli bilince sahip olmadığımız için kişi başı balık tüketiminde gelişmiş ülkelerin gerisinde kalmış durumdayız. 

Uzmanlarca yapılmış olan açıklamalara göre çok yararlı olan balık etinin yetişkinler tarafından hafta içinde 3 kere tüketilmesi gerekirken çocukların hafta içinde 2 kere tüketmesi yeterlidir. Bundan hariç hamilelerin de hafta içinde 3 kere balık tüketmesi anne karnındaki bebeğimizin gelişimi için önemliyken yüksek civa değerine sahip balıklar hamile kadınlar tarafından tercih edilmemelidir.

 
 
 

Devam etmek için bir sonraki makalemiz olan Karnabahar nasıl yıkanır? adlı yazıyı inceleyebilirsiniz.

 
 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmadı.

 

Bu konu hakkında siz ne düşünüyorsunuz?