Tezgahtaki lekeler nasıl çıkar?

Sararan mermer için ise ilk çözüm sabunlu su olur. Ayrıca sabunlu su içine biraz tuz ve limonun suyu ilave edilip tezgah tam olarak o...

 

Ev hanımlarının en büyük dertlerinden biri de tezgahta oluşan inatçı lekelerdir. Her an her halde kolay bir şekilde ortaya çıkabilen bu lekeler ile bütün kadınlar devamlı bir savaş halindedirler. Hassaten bazı lekeler vardır ki bir çok çözüm kar etmez ve insanı yıldırır. Meyve lekelerinden yağ lekelerine ayrıca mürekkep lekelerinden asitleşmiş lekelere kadar daha bir çok leke özel olarak ta mermer yüzeylerin sararmasına ayrıca zaman geçtikçe bütün parlak ve pürüzsüz görünümünü kaybetmesine yol açmaktadır. İşte böylesi hallerde tezgahtaki lekeler ile nasıl başa çıkılması gerektiğinin iyi bilinmesi gerekecektir. Peki, tezgahtaki lekeler nasıl çıkar?

Sararan mermer için ise ilk çözüm sabunlu su olur. Ayrıca sabunlu su içine biraz tuz ve limonun suyu ilave edilip tezgah tam olarak ovularak temizlenebilir. Ama hemen sonrasında saf suyla durulanması gerekir.

Yağ lekeleri için ise en öncelikli çözüm benzin olur. Ama kullanımında ocak veyahut fırından bu sıvıyı olabildiği miktardai olabildiği ölçüde uzak tutmak gerekmektedir. Benzin kullanılarak yağ lekeleri kolaylıkla silinebilecektir. Yağ lekeleri için sirkeli su karışımı da ideal yöntemdir. Bu sıvıyla nemlendirilen bir bez ile leke üstü tam olarak ovulur ve tezgah eski görünümüne kavuşturulabilir.

Tezgahların en fazla karşılaştığı lekelerin başında meyve veya içki lekeleri gelir. Bu lekeler boyalı lekeler olduğundan dolayı tezgahlarda renkli bir leke görünümüne neden olur. Dalgalı halde renkli lekelere maruz kalan bir tezgahın bu lekelerden kurtulabilmesi için öncelikli çözüm çamaşır suyudur. Ama asla bol kullanılmaması gerekmektedir. Bir kap suyun içine birkaç damla çamaşır suyu ve birazda amonyak katılmak suretiyle bir karışım elde edilir. Sonrasında bu karışımla nemlendirilen bir bez ile leke üstü silinir. Renkli dalgalanmaların anında kaybolduğu gözle görülecektir.

 

Ek olarak oksijenli su kullanılarak da tezgah üstündeki lekelere tampon yapılarak bu lekelerden kurtulunabilir. Orada da bu sıvının kullanımı sonrasında hemen bir duru su ile yıkanıp silinmesi önerilmektedir.

 
 
 

Bilginizi arttırmak için bir sonraki makalemiz olan Hangi mevsimde hangi sebze yenir? adlı yazıyı okuyabilirsiniz.

 
 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmadı.

 

Bu konu hakkında siz ne düşünüyorsunuz?